web analytics

NUNTIA – czerwiec/lipiec 2010

utworzone przez | sie 10, 2010 | Konwent Generalny, Kuria Generalna, Przełożony Generalny, Zgromadzenie Misji | 0 komentarzy

Po dłuższej przerwie, przedstawiamy najnowszy, czerwcowo-lipcowy numer NUNTIA, Biuletynu Mięsięcznego Kurii Generalnej Zgroamdzenia Misji w wersji polskiej. Jak informuje w nim redakcja: „Biorąc pod uwagę… podróże przygotowania do Konwentu Generalnego, NUNTIA nie mógł dotrzymać swoich miesięcznych terminów… dlatego obecne wydanie jest dwumiesięczne…” W istocie cały numer jest wydarzeniom przedstawiającym Konwent – posiedzeniom konferencji Wizytatorów COVIAM i CLAPVI,  kalendarium czerwcowych zajęć Przełożonego Generalnego oraz najważniejszym wydarzeniom w Domu Generalnym.  Zapraszamy do lektury.

« NUNTIA – czerwiec/lipiec 2010 (PDF) »

Fotografia Konwentu: Konwent Generalny zajął ostatnie dni czerwca i pierwszą połowę lipca, dokładnie od 28 czerwca do 16 lipca. Obecny Nuntia wita oficjalną, wspólną fotografią. To jest pamiątka, którą wszyscy uczestnicy Konwentu zabierają ze sobą. Innych wspomnień doświadczeń duchowych, misjonarskich i apostolskich nie da się powierzyć papierowi. W każdym przypadku, czytelnicy Nuntia mogli być na bieżąco ze wszystkim co miało miejsce na Konwencie za pośrednictwem witryny internetowej Zgromadzenia Misji (http://cmglobal.org). Na tejże stronie umieszczono także wiele materiałów, które mogą pomóc Misjonarzom dostroić się do klimatu i myśli Konwentu w Kreatywnej wierności misji.

Dodatkowo, fotografia ponownie wybranego Przełożonego Generalnego z Wikariuszem Generalnym i nowymi asystentami. Od lewej do prawej stoją: Stanislav Zonták, Asystent; Yosief Zeracristos, Asystent; F. Javier Álvarez, Wikariusz Generalny;  G. Gregory Gay, Przełożony Generalny; Varghese Thottamkara, Asystent;  Eli Chaves Dos Santos, Asystent.

W Kurii Generalnej:

W czerwcu mieliśmy wiele świątecznych wydarzeń w Kurii, które mimo wszystko nie powstrzymały nas przed postępami w codziennych pracach mających na celu przygotowanie wszystkiego do Konwentu Generalnego.

Kardynał Rodé odwiedził 1 czerwca wspólnotę Kurii. Wspólnie, po bratersku, spożył z nami posiłek i przyłaczył się do wspólnotowej rekreacji. W przyjacielskiej rozmowie połączyliśmy to co pożyteczne z tym co zgodne jak uczą Reguły Wspólne. Prawdą jest, że już wcześniej Kardynał wyraził pragnienie przyjścia do naszego domu, ale dzień który wybrał był dniem, kiedy Kuria była niemal pusta. Powiedzieliśmy mu o tym. Chociaż Jego Eminencja może przychodzić do nas kiedykolwiek chce, chcieliśmy aby w wizycie uczestniczyła większość naszej wspólnoty a szczególnie Przełożony Generalny. Tak więc 1 czerwca niemal cała Kuria była na miejscu. Wtedy Jego Eminencja zdecydował, że byłoby dobrze zaprosić naszą wspólnotę do jego apartamentu w Watykanie. Siedmiu członków Kurii, bo dla tylu było miejsce, którzy nie mogli skorzystać z wcześniejszych zaproszeń towarzyszyli Przełożonemu Generalnemu. Zaprosił nas także na zbliżające się obchody Złotego Jubileuszu święceń kapłańskich, które mają miejsce w lipcu. Ze względu na to, że nałoży się to na czas Konwentu przyjęcie zaproszenia Jego Eminencji powierzyliśmy tym, zostaną w tym czasie w domu. W efekcie, w uroczystych obchodach w Bazylice św. Piotra w Watykanie, 5 lipca uczestniczyli ks. Luis Moleres i ks. Alfredo Becerra.

Bp. Brandolini. 50 lat kapłaństwa: 14 czerwca swoje 50-lecie kapłaństwa ochodził z nami ksiądz Luca, jak chce aby do niego się zwracać w domu, emerytowany biskup diecezji Sora – Aquino – Pontecorvo. Przewodniczył Eucharysti w kaplicy domowej i wygłosił szczerą i serdeczną homilię na temat czytań mszalnych zapraszając nas do dalszego podążania w gorliwości misjonarskiej tak jak prorok Eliasz w misji potępienia i głoszenia, wcielając w naszym świecie ducha Błogosławieństw. Byłó wielką przyjemnością cieszyć się wspólną rozmową z nim w trakcie wsolnego posiłku i podczas wspólnotowej rekreacji. Dziękujemy za przykład i ducha.

25-lecie święceń kapłańskich: w niedzielę 13 czerwca, z niemniejszym ciepłem, śwętowaliśmy 25-lecie święceń kapłańskich ks. Alfredo Becerry. Przyłączyliśmy się do niego w dziękczynieniu i szczęściu tego święta.

Trzydzieści lat kapłaństwa: Skoro mówimy o świętowaniu, to wspomnimy także o tym, że Superior wspólnoty Kurii, ks. Mario Grossi spotkał się z czterema innymi Misjonarzami z prowincji turyńskiej by świętować 30. rocznicę swoich święceń kapłańskich. Ten dzień zaczęli od wspólnej Jutrzni ze wspólnotą Kurii a następnie pojechali do Monte Cassino. Po wycieczce z przewodnikiem po klasztorze sprawowali Eucharystię przy ołtarzu przy urnie zawierającej relikwie świętego Benedykta i świętej Scholastyki. Po bratersku rozmawiali tutaj tak jak to rodzeństwo mogło rozmawiać o dobroci Boga, która została ukazana w ich życiu. Zawierzyli to poczucie dziękczynienia Bogu i tym ludziom, żyjącym i nieżyjącym, kórzy pomogli im zwyciężać na ich drodze. Chociaż świadomość, że ideał kapłaństwa Wincentyńskiego nie zawsze dotrzymywał standardowi tego tak wielkiego powołania, przez miłosierdzie Boże, w nim znaleźli wolę zaczynania od nowa każdego dnia, i do odnawiania się z pragnieniem i determinacją do służenia Bogu i braciom w Kościele, z Misjonarską wspólnotą.

Podmuch pożegnań: W dowód wdzięczności za pracę w Kurii przez ostatnie sześć lat, Przełożony Generalny zaprosił wszystkich członków wspólnoty na jednodniową wycieczkę. Uczestniczyła w niej niemal całą wspólnota. Odwiedzili Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Vallepietra i Subiaco, odprawili Eucharystię i cieszyli się całodziennym odpoczynkiem. Na drugi dzień zaproszenie ograniczyło się do Rady Generalnej, która wspólnie zjadłą obiad w regionie Etruskim i odwiedzili Ceveteri, Ceri i jezioro Bracciano.

Przełożony Generalny: W uzupełnieniu do uczestnictwa w działaniach wspólnoty do których odnieśliśmy się wcześniej, 3 czerwca uczestniczył w obronie pracy doktorskiej ks. Josepha Bimol Singha, konfratra z Prowincji Południowych Indii. 8 czerwca wieczorem, wspólnie z ks. José Antonio Ubillúsem i ks. Alfredo Becerrą spotkał się z ambasadorem Kuby przy Stolicy Apostolskiej z zamiarem dyskusji nad kwestią solidarności z ubogimi. 10 czerwca spotkał się z księdzem Frncisco Cruzem, konfratrem z Prowincji Filipin, który pracuje w Chinach kontynentalnych. 11 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa razem z Sekretarzem Generalnym, ks. Claudio Santangelo i ks. Eugenio Gioia z Prowincji Rzymskiej uczestniczył w Eucharystii i kolacji wspólnie z Zagrzebskimi Siostrami Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, których delegacja z ich Domu Generalnego była w Rzymie (w Zgromadzeniu jest ok. 800 sióstr, pochodzących głównie z Kosowa i prowadzą misje w różnych rejonach świata). Wieczorem tego samego dnia (10 VI) Wikariusz Generalny ks. Józef Kapuściak oraz ks. Gérard Du Tran Cong, Asystent Generalny, reprezentując Przełożonego Generalnego , wzięli udział obronie pracy dokorskiej ks. Roberto Ondobo z Regionu Kamerunu. 15 czerwca Ksiądz Gregory i Siostra María Pilar udzielili wywiadu dziennikarzowi portalu ROMEREPORTS.COM na temat 350 rocznicy, projektu mikrokredytów dla Haiti i portalu www.Zafen.org (zobacz nagranie wywiadu i reportaż o Zafen: A microfinance project to rebuild Haiti na YouTube). Od 7 do 11 czerwca przewodniczył zebraniu Rady Generalnej Tempo Forte o którym mówi Okólnik z 21 czerwca 2010 rozesłany do Wizytatorów i opublikowany już w Vincentiana, Rocznik 54, nr 2, kwiecień – czerwiec 2010. W domu było też wiele innych gości, którym Przełożony Generalny poświęcił uwagę. 23 czerwca Przełożony Generalny wyjechał do Paryża na Konwent Generalny przed którym uczestniczył w spotkaniu COVIAM i przewodniczył Eucharystii dla CLAPVI.

W Prowincjach:

COVIAM odbył swoje coroczne Walne Zebranie w dniach 24 – 26 czerwca w Domu Macierzystym w Paryżu. W Zebraniu uczestniczyli członkowie z Nigerii, Kongo, Prowincji św. Justyna de Jacobis, Madagaskaru, Kamerunu, Mozambiku i Tanzanii. Jednego dnia Asystent Wizytatora Kolumbii zastapił Superiora Regionalnego Rwandy/Burundi. Naszą radośćią była obecność Przełożonego Generalnego, ks. Gregory’ego Gay’a, Dyrektora VSO, księdza Milesa Heinena i delegata Przełożonego Generalnego ds. formacji w COVIAM, ksiądz Sylvester Peterka.. Przełożony Generalny wygłosił do uczestników przemówienie, w którym położył nacisk na swoją troskę o COVIAM oraz wskazał wyzwania dla członków kilku kwestiach.
Ksiądz Heinen poprowadził warsztaty na temat działania VSO i jego projektów. Ksiądz Peterka przedstawił sprawozdanie na temat programu formacji formatorów w Kenii. Jedną z najważniejszych tematów zebrania była dyskusja o zakończeniu rozpoznania kwestii misji COVIAM w Czadzie, która zostanie otwarta w Wielkanoc 2011 I będą w niej uczestniczyć konfratrzy z Madagaskaru, Nigerii i Kamerunu. W trakcie obrad przeprowadzono także wybory władz COVIAM. Wybrano na stanowiska: Przewodniczącego – ks. Guillaume Leukeumo (Kamerun); Wiceprzewodniczącego – ks. Getahuna Fanta (Etiopia); Sekretarza – ks. Prospera Molengi (Kongo). Odchodzący przewodniczący, ks. Michael Ngoka na koniec posiedzenia wyraził wszystkim swoje podziękowanie (sprawozdanie ks. Michaela Ngoki).

CLAPVI: „Z okazji 41. Konwnetu Generalnego Zgromadzenia Misji w Paryżu, w dniach 25 – 27 czerwca swoje posiedzenie odbyła CLAPVI. W piątek 25 czerwca zebrała się Rada Wykonawcza a w sobotę 26-ego i niedzielę 27-ego w zaplanowa-nym z wyprzedzeniem zebraniu uczestniczyli wszyscy przedstawiciele.”
„32 przedstawicieli i Sekretarz, najpierw wysłu-chali o celach posiedzenia przedstawionych przez Przewodniczącego, ks. Daniela Vásqueza a następnie na temat Planu Tryletniego na lata 2009 – 2011 prezentowanego przez Sekretarza, ks. Jaira Véleza. W drugiej kolejności podzielono się doś-wiadczeniami prowncji, wiceprowincji i misji, które dotyczą CLAPVI. Każdy z Wizytatorów przedstawił I podzielił się wszystkim co odnosiło się do życia jego prowincji, podejmowanych dzieł i przewidzianych na przyszłość projektów. „
„Podkreślić należy uczestnictwo Przełożonego Generalnego, ks. Gregory’ego Gay’a.. Powiedział nam o niektórych procedurach, które będą sto-sowane w trakcie Konwentu Generalnego oraz o szczegółach niektórych sczególnych tematów, o których trzeba bezie pamiętać w momencie przyj-mowania Dyrektorium Konwentu. Również należy zwrócić uwagę na obecność w trakcie całego zebrania Asystenrta Generalnego ks. José Antonio Ubillúsa. Wśród nas był także ks. José Carlos Fonsatti, który podzielił się na temat róż-nych kursów i spotkań, które przygotowuje CIF. “
“Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w sobotę rano, której przewodniczył ks. Gregory Gay a za-kończyła je także Eucharystia w niedzielę w po-łudnie której przewodniczył ks. Daniel Vásquez”
“Spotkanie można scharakteryzować jako moment wzajemnego dzielenia się życiem wspólnotowym, blaskami i cieniami, trdnościami i nadziejami każdej z prowincji. Jak powiedziano, to był moment przygotowania I rozpoczęcia Konwentu Generalnego 2010” (Sprawozdanie ks. Jair Véleza)

Kolumbia: „Jak wspomniano na spotkaniu Rady Prowincjalnej, predyskutowaliśmy i przyjęliśmy, z przyjemnością i wielką nadzieją, propozycję, która pojawiła się na poprzednich spotkaniach Sekretariatów, aby przeprowadzić jubileuszowe spotkanie prowincjalne, otwarte dla wszystkich Misjonarzy w naszym domu Martiniano Trujillo.
To właśnie według ustaleniach Jubileuszowego Roku Wincentyńskiego zawarto, że z gorliwością jak najwięćej z nas żęby nie powiedzieć wszyscy, „zlejemy się w jedno ciało i ducha” w dniach 1 i 2 września. rzyszłego roku Zjedziemy się na 18:30 w porze kolacji 31 sierpnia a wyjedziemy 3 wrześ-nia po śniadaniu. Apeluję do superiorów wspólnot lokalnych aby przynajmniej z miesięcznym wy-przedzeniem poinformowali nas w celu przygoto-wania najlepszych możliwych obchodów.” (z okólnika Wizytatora)

Biorąc pod uwagę podróże w ostatniej chwili i przygotowania do Konwentu Generalnego, Nuntia nie mógł dotrzymać swoich miesięcznych terminów na koniec czerwca czy początek lipca. Dlatego obecne wydanie jest dwumiesięczne: czerwiec – lipiec. Po zakończeniu wakacji letnich w sierpniu, Nuntia powróci pod koniec września z wiadomościami z sierpnia i września.

NOMINACJE/ZATWIERDZENIA

 • KOPYSTYŃSKI A. Rafał — 16.06.2010 — Wizytator Prowincji Nowej Anglii USA – zatwierdzony
 • MOLINA SALMERÓN Antonio — 15.07.2010 — Dyrektor Sióstr Miłosierdzia Prowincji Madryt – św. Ludwika – zatwierdzony

ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE

 • KARIUKI James — Prowincja Zachodnia USA — 22.05.2010
 • FUNDÃO DO VALE Luis Carlos — Prowincja Rio de Janeiro — 29.05.2010
 • SZPAK Grzegorz — Prowincja Polski — 29.05.2010
 • MEDELLIN MEDELLIN Hugo Adan — Prowincja Wschodnia USA — 5.06.2010
 • NAVAS GUZMAN Marvin Alonso — Prowincja Wschodnia USA — 5.06.2010

NEKROLOGIUM

 • Nazwisko / Status / Data zgonu / Prowincja / Wiek / Powołanie
 • PATOŃ Czesław / Sac / 31.05.2010 / Polski / 65 / 47
 • POZUELO MORENO Julián / Fra / 4.06.2010 / hiszpańska Madrytu / 83 / 66
 • COSTANZO Giovanni / Sac / 9.06.2010 / turyńska Włoch / 98 / 82
 • THAYIL John / Fra / 10.06.2010 / Południowa Indii / 81 / 53
 • MANNES Leo Boniface / Sac / 25.06.2010 / Australii / 99 / 79
 • McCLAIN Joseph P. / Sac / 6.07.2010 / Wschodnia USA / 87 / 68
 • RODRÍGUEZ ANTÓN Marciano / Sac /6.07.2010 / Peru / 85 / 69
 • SOCHA Jan / Sac / 15.06.2010 / Polski / 76 / 59
 • GONZÁLEZ RUIZ Manuel / Sac / 16.07.2010 / hiszpańska Salamanki / 87 / 71
 • KWAKMAN Simon / Sac / 17.06.2010 / Holandii / 82 / 63
 • WIKTOR Ronald A. / Sac / 20.07.2010 / Nowej Anglii USA / 74 / 53
 • FARAH Pierre / Sac / 24.07.2010 / Orientu / 62 / 35

0 komentarzy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Rodzina Wincentyńska na rzecz bezdomności:

VinFlix
VFO

Kategorie

archiwum

Polecane wideo

Obserwuj nas na Twitterze