Sections

WincentyWiki:Ephemerides/4 maj

1629: Ludwika de Marillac składa ślub wdowieństwa, który co roku będzie odnawiała, z postanowieniem "praktykowania świętych cnót pokory, posłuszeństwa, ubóstwa, cierpienia i miłosierdzia aby uczcić te same cnoty u Jezusa Chrystusa, przyrzekając także, że nie będzie nigdy więcej obrażała Boga żadną częścią siebie i całkowicie podda się planom Świętej Opatrzności by wypełnić Jego świętą wole we mnie, której oddaję i poświęcam się na zawsze".

1646: W Paryżu, trzy Siostry Miłosierdzia: Janina Lepeintre, Klaudia i Andrea wyjeżdżają do Le Mans gdzie mają przejąć szpital. Obecny w mieście ks. Antoni Portail negocjował realizację przedsięwzięcia z wielkim optymizmem. Lecz niektórzy mieszkańcy Le Mans odnosili się wrogo do Szarytek, obrzucając kalumniami ich Nowicjat w Paryżu i grożąc, ze dziewczęta zostaną wywiezione do Kanady i wydane za mąż za dzikusów.

1823: Jean-Marie Odin,C.M. otrzymuje święcenia kapłańskie w seminarium St.Mary's of the Barrens, w Perrivile, Missouri, Stany Zjednoczone. Urodził się 25 lutego 1801 w Hauteville, Ambierle we Francji, gdzie również umarł 25 maja 1870 w trakcie podróży do Europy na Sobór Watykański. W 1848 zostanie pierwszym biskupem Texasu, w Galveston a w 1861 zostanie mianowany drugim arcybiskupem Nowego Orleanu.

1871: W Saint Lazare zostaje zorganizowane ambulatorium, w którym sanitariuszkami są dwie Siostry Miłosierdzia z Gentilly.

1879: W Paryżu, około godziny 16ej wybucha pożar w Bazar de la Charite przy rue Jean-Goujon. Ogień, wywołany przez lampę projektora filmowego szybko objął lekką, lakierowaną konstrukcję sali. Na zorganizowanie pomocy nie było czasu. Ze zgliszczy wydobyto 130 ofiar, w tym wiele pochodzących ze znamienitych francuskich rodzin. Wśród ofiar znalazły się trzy Siostry Miłosierdzia i trzynaście Pań Miłosierdzia.