Sections

WincentyWiki:Ephemerides/25 marzec

1634: W Paryżu, Ludwika de Marillac, za pozwoleniem Wincentego a Paulo, odnawia swój ślub wdowieństwa.

1642: Na pamiątkę poświęcenia się Matki Ludwiki służbie Panu Miłosierdzia, Szarytki wybrały Uroczystość Zwiastowania NMP na dzień corocznego odnowienia ich Ślubów. W trakcie uroczystej Mszy św. Ludwiki de Marillac, s. Barbara Angiboust i trzy inne siostry ślubują poświęcenie się przez całę swe życie służbie ubogim.

1644: W trakcie Mszy św. w Uroczystość Zwiastowania NMP w kościele pw. św. Mikołaja Chardonnet, Ludwika de Marillac, s. Barbara Angebost i trzy inne siostry odnawiają swoje śluby sprzed dwóch lat życia w czystości, posuszeństwie i ubóstwie oraz służby ubogim.

1657: W Paryżu umiera brat Jan Jourdain, pierwszy brat współpracownik Zgromadzenia Misji. Pochodził z diecezji Chartres. Był koniuszym i Major Domusem markiza de Maignelay. 13 lutego 1627 wstępuje do Zgromadzenia.

1805: Elżbieta Seton przystępuje do Pierwszej Komunii św. w kościele św. Piotra, przy Barclay Street w Nowym Jorku.

1808: Elżbieta Seton składa roczne śluby i otrzymuje od ks. Jana Carroll'a, biskupa Baltimore, tytuł "Matki".

1813: Wydano dekret domagający się od Miasta Paryża nabycia rezydencji l'Hôtel de Châtillon (przy Rue du Bac, obecny Dom Macierzysty) i zakwaterowania w niej Sióstr Miłosierdzia, które do czasów Rewolucji zajmowały rezydencję przy rue du Vieux-Colombier.

1824: Donaldsonville, Luizjana, USA. Biskup Florydy i Luizjany, ks. Ludwik Wilhelm Walenty Dubourg udziela sakry biskupiej ks. Józefowi Rosati'emu CM (ur.12 stycznia 1879), swojemu nowemu biskupowi koadjutorowi. Ks.Rosati przybył do Stanów Zjednoczoncyh w 1816 razem z ks. Feliksem de Andreis, pierwszym superiorem w Barrens, (obecnie Perryville, Misouri). Po śmierci ks. de Andreis w 1820 został przełożonym wszystkich Misjonarzy w Stanach Zjednoczonych. W 1826 został Administratorem Apostolskim St.Louis i dodatkowo Administratorem Apostolskim Nowego Orleanu. W 1827 został pierwszym biskupem St. Louis (Misouri). Biskup Rosati umiera 25 września 1843.

1850: Przyłączenie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Józefa (Sisters of Charity of St.Joseph) założonego przez św. Elżbietę Seton w Emmitsburgu, Maryland, USA w 1809 i żyjącego według Reguł św. Wincentego a Paulo do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo i św. Ludwiki de Marillac.

1852: Odłączenie się od wspólnoty Sióstr Miłosierdzia Sw.Józefa (w Emmitsburgu) grupy sióstr pracujących w diecezji Cinncinati, Ohio. Prowadzące tutaj od 1829, m.in. sierociniec, Siostry nie przyjęły połączenia ich wspólnoty założonej przez Elżbietę Seton z 'francuskim' Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia. Dlatego za namową i w towarzystwie arcybiskupa Cincinnati, Jana Purcell'a w tym dniu utworzyły niezależną diecezjalną wspólnotę zakonną i przyjęły nazwę Sióstr Miłosierdzia z Cincinnati. Chciały w ten sposób utrwalić amerykański charakter i dziedzictwo Zgromadzenia założonego przez Matkę Seton. W latach 20tych XX wieku Siostry poprzez uchwalenie nowych Konstytucji zgodziły się na przekształcenie w zgromadzenie na prawach papieskich. Obecnie wspólnota ok. 500 sióstr żyjących według Reguły Sw. Wincentego i tradycji setoniańskiej oraz ok 150 współpracowników świeckich (mężczyzn i kobiet) pracuje w 34 diecezjach w USA oraz w Gwatemali. Dom centralny znajduje się w Mount St.Joseph w stanie Ohio, USA.

1911: 659 sióstr ze wspólnoty Sióstr Miłosierdzia z Nazaret (Sisters of Charity of Nazareth) z Bardstown, Kentucky,USA po raz pierwszy składa śluby wieczyste. Zgromadzenie zostało założone przez 19-letnią Katarzynę Spalding i jej dwie towarzyszki w 1812 jako odpowiedź na prośbę biskupa Bardstown, David'a, o pomoc przy posłudze potrzebującym w jego diecezji. Wspólnota została zorganizowana według Reguły Sw. Wincentego. Obecnie siostry pracują w 20 stanach USA oraz w Indiach, Nepalu, Belize i Ameryce Środkowej.

1937: Na mocy dekretu Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich podpisanego przez kardynała Eugeniusza Gabriela Tisserent erygowana zostaje Prefektura Apostolska Tigré, na terytorium Abisyni (Etiopia i Erytrea) i powierzona Misjonarzom włoskim. Rezydencją prefekta zostało Adigrat.