Sections

WincentyWiki:Ephemerides/25 kwiecień

1656 i 1659: Odbywają się dwa Konwenty Sióstr Miłosierdzia pod kierownictwem Wincentego a Paulo w których kłądzie on nacisk na pokorę: "o ile Siostry Miłosierdzia pragną aby Bóg nadal dażył je i ich Zgromadzenie Swoim błogosławieństwem".

1830: W Paryżu. W niezwykle okazałej i podniosłej oprawie relikwie Sw. Wincentego a Paulo zostają przeniesione katedry Notre Dame ulicami Paryża do kaplicy w Domu Macierzystym przy rue de Sevres. Dzień wcześniej relikwiarz w postaci srebrnej trumny został przeniesiony do katedry z połóżonego niopodal palaću arcybiskupa Paryża. Od tego momentu z udekorowanej katedry nie można byłó usunąć tłumów pielgrzymów, którzy przyszli nawiedzić swojego "Ojca Ubogich". Procesja pod przewodnictwem arcybiskupa Paryża, Jacka Ludwika de Quelen'a wyruszył z katedry Notre Dame o 15tej. Uroczystość dobiegła końca po godzinie 18tej wygloszoną przez, biskupa Caryste, ks. Piotra Marię Cottret'a eulogią. Wcześniej arcybiskup Paryża po dotarciu procesji do kaplicy Domu Macierzystego przekazał relikwie Przełożonemu Generalnemu, ks. Dominikowi Salhorgne.

1945: Na Węgrzech. Siostra Wizytatorka zostaje wezwana do "Inspektora" urzędującego w domu prowincjalnym. Przedstawiciel rady robotniczejpodsunął jej do podpiania deklarację lojalności, w której można byłó przeczytać,że: "pragnę przyjąć służbę dla Republiki Rad i będę posłuszna jej poleceniom". Jesli obywatele Węgier nie podpisali dokumentu zostali wydaleni z kraju, a duchowni w takim przypadku zostaliby internowani w klasztorze w celu deportacji. Wizytatorka przyjęłą radę Dyrektora Siósr Miłosierdzia oraz Prymasa aby podpisać deklarację, ale odmówić pierwszego polecenia, któreby godziło w wolność sumienia. Siostrom zakazano gotować dla Misjonarzy i prać ich bieliznę.

2004: Jan Paweł II dokonuje beatyfikacji s. Nemesii Valle ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Joanny Antydy Thouret z Besancon.