Sections

Strona główna

Vincentian Encyclopedia (Encyklopedia Wincentyńska) została stworzona aby zebrać i przedstawić w czytelny i zrozumiały sposób dzieło, historię i naśladowców skromnego, siedemnastowiecznego kapłana francuskiego. św. Wincenty a Paulo przez swoją naukę i działanie od kilku wieków odgrywa ważną rolę i ma znaczący na dzieje Kościoła. Ponad 2 miliony ludzi na całym świecie zainspirowanych jego słowami i życiem, naśladuje go przez pracę i zycie w wielu instytucjach i wspólnotach popularnie nazywanych Rodzina Wincentyńska. Ich działalności i historii to dzieło poświęcamy.

Słownik Wincentyński | Kim jesteśmy | Gdzie służymy | Co robimy | Nasza Historia | Nasza Duchowość | Wspólna praca | Młodzież | Badania | Biblioteka Wincentyńska | Bieżace wydarzenia

Encyklopedia Wincentyńska

edytuj
SVstudieux.jpg

Vincentian Encyclopedia czyli Encyklopedia Wincetyńska jest jednym z portali Rodziny Wincentyńskiej. zbudowana jest na bazie popularnego projektu Wikipedia. Edycja polska jest najmłodszą odsłoną projektu.

Dostępna także w wersji angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej oraz niemieckiej. Mamy nadzieję, że nasza, polska edycja, dzięki udziałowi i pracy nas wszystkich wkrótce dorówna starszym siostrom zawartością i jakością.

Encyklopedia, w uproszczeniu nazwana WincentyWiki jest projektem otwartym. Każdy z jej widzów może dołączyć do grona twórców i redaktorów, bądź to anonimowo bądź jako zarejestrowany użytkownik. Aby zostać stałym użytkownikiem serwisu wystarczy przejść do strony logowania i zarejestrować się. W przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości, oraz sugestii można też skontaktować się z nami przy pomocy poczty elektronicznej.

Zapraszamy do lektury i współpracy. Życzymy owocnego korzystania z serwisu.

12 kwietnia w historii

odśwież - zobacz inny dzień - edytuj dzień

1641: Meaux. biskup Dominik Séguier, aprobuje powstanie domu Księży Misji w Crécy-en-Brie. Dom został ufundowany za sprawą pana de Lorthon'a, doradcy i sekretarza króla Ludwika XIII, w imieniu samego króla. Król przyznał Misjonarzom rezydencję i utrzymanie dla ośmiu księży i dwóch braci, których zadaniem ma być głoszenie misji ludowych w diecezji Meaux. Ze względów finansowych Wincenty wysłał jednak do Crécy tylko trzech księży i jednego brata.

1658: Konferencja Wincentego a Paulo w Saint Lazare na temat Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy i motywów dobrego przeżycia tego okresu.

1891: W szpitalu w Konstantynopolu umiera ks. Antoni Heurteux, prefekt apostolski i wizytator prowincji Konstantynopola. Urodził się 84 lata wcześniej w wiosce w diecezji Amiens w bardzo skromnej rodzinie. W wieku 19 lat, pod wpływem wysłuchanych misji rozbudziło się w nim powołanie kapłańskie. Wstępuje do wyższego seminarium w Amiens, a 22 października 1837 wstępuje do Zgromadzenia Misji. Przez prawie pół wieku pracuje na Bliskim Wschodzie przz 9 lat jako wykładowca w Naxie, Smyrnie, Santorini i Aleksandrii.A następnie przez 24 lata jako superior w Naxie i przez 3 lata w Kolegium Najświętszego Serca w Smyrnie. W 1881 zostaje następcą ks. Salvayre'a jako wizytator i jednocześnie prefekt apostolski, którą to godność Rzym przypisał wizytatorowi prowincji konstantynopolitańskiej.

1942: Kraków. Ks. Kowolck (?) zostaje aresztowany w domu stradomskim. Przez dwa miesiące jest przetrzymywany w obozie koncentracyjnym w Krakowie-Płaszowie a następnie przeniesiony do KL Auschwitz, następnie do KL Mathausen, Kl Gusen i ostatecznie 1 grudnia 1944 trafia do KL Dachau.

1946: Wikariusz Generalny, ks. Edward Robert, składa sprawozdanie dla Kongregacji ds. Zakonów w którym wyjaśnia, że zależność Zgromadzenia Sióstr Miłósierdzia od Przełóżonego Generalnego Zgromadzenia Misji istnieje od samego początku istnienia obu wspólnot i nie wpłynęła w żaden spsób na niekorzyść podejmowanych dzieł miłosierdzia przez 300 lat istnienia Zgromadzenia. 12 sierpnia 1946 w trakcie audiencji, papież Pius XII potwierdza tę egzempcję, dzięki której możliwa jest jedność całęj wspólnmoty na wszystkich kontynentach.

kalendarium wydarzeń


Rozważania Niedzielne

edytuj
Bible-candles-graphics-123.gif
XXI Niedziela Zwykła, Rok A
Dzisiejsze czytania: Iz 22,19-23; Rz 11,33-36; Mt 16, 13-20


«Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" (...) Odpowiedział Szymon Piotr: "Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego". Na to Jezus mu rzekł: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr - Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie"» (Iz 56,6-7)


przeczytaj całe rozważanie


biblioteka rozważań

Św. Wincenty a Paulo

edytuj
Wincenty-figura-kleparz2-closeup.jpg

Św. Wincenty a Paulo żył w XVII wieku we Francji. Jego pogrzeb zgromadził w Paryżu tysiące uczestników. Kaznodzieja mówił, że "niemalże zmienił oblicze Kościoła i Francji". Ponad 300 lat od swej śmierci zainspiruje miliony ludzi by kroczyli jego śladami na różnych ścieżkach życia. Współcześnie ponad 2 miliony osób jest formalnie związanych z tym co znamy jako Rodzina Wincentyńska.


Św. Ludwika de Marillac

edytuj
LudwikaDeMarillac 01 210px.jpg

Przykładem własnego życia wskazywała na całkowite oddanie się Bogu i posłudze najbardziej potrzebującym pomocy materialnej i duchowej. Była gotowa służyć wszędzie, gdzie zaszła taka potrzeba. Po śmierci męża zaczęła pomagać św. Wincentemu a Paulo, który był również jej "kierownikiem duchowym". Razem z nim założyła wspólnotę Córek Miłosierdzia. Papież Jan XXIII ogłosił ją patronką wszystkich poświęcających się dziełom społeczno - chrześcijańskim.


Św. Elżbieta Seton

edytuj
ElizabethSetonPortrait.jpg

Urodziła się w bogatej i szanowanej rodzinie anglikańskiej. Była dobrą córką, żoną, matką pięciorga dzieci. Kiedy przeszła na katolicyzm jej świat zmienił się diametralnie. Odwróciła się od niej rodzina i przyjaciele, brakowało środków na utrzymanie dzieci. Została wierna Kościołowi. Założyła pierwszą wspólnotę zakonną w Stanach Zjednoczonych i szkoły, które stały się podwalinami oświaty katolickiej w Stanach Zjednoczonych. Została pierwszą amerykańską świętą.


Bł. Fryderyk Ozanam

edytuj
FredericOzanamPortrait.jpg

Ojciec chciał, żeby zrobił karierę prawniczą. On sam wybrał literaturę. Poświęcił się pracy naukowej, akademickiej i ubogim. Zamiast dyskutować o tym jak pomóc potrzebującym lub pomagać rękami innych powiedział: "Chodźmy do ubogich!" - i poszedł do ubogich tam gdzie biedni byli, na ulice, place i do slamsów Paryża. A za nim poszli koledzy, przyjaciele, studenci. Dzięki swojej i przyjaciół inicjatywie zapoczątkował działalność największej w Kościele organizacji charytatywnej skupiającej osoby świeckie.

Pomoc techniczna WincentyWiki

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak redagować artykuły Encyklopedii odwiedź stronę pomocy technicznej WincentyWiki

Możesz również zajrzeć na stronę "MediaWiki" aby dowiedzieć się o możliwośćiach i spodobach korzystania z interfejsu MediaWiki lub na stronę User's Guide "MediaWiki" - przewodnik użytkownika.