Sections

Strona główna

Vincentian Encyclopedia (Encyklopedia Wincentyńska) została stworzona aby zebrać i przedstawić w czytelny i zrozumiały sposób dzieło, historię i naśladowców skromnego, siedemnastowiecznego kapłana francuskiego. św. Wincenty a Paulo przez swoją naukę i działanie od kilku wieków odgrywa ważną rolę i ma znaczący na dzieje Kościoła. Ponad 2 miliony ludzi na całym świecie zainspirowanych jego słowami i życiem, naśladuje go przez pracę i zycie w wielu instytucjach i wspólnotach popularnie nazywanych Rodzina Wincentyńska. Ich działalności i historii to dzieło poświęcamy.

Słownik Wincentyński | Kim jesteśmy | Gdzie służymy | Co robimy | Nasza Historia | Nasza Duchowość | Wspólna praca | Młodzież | Badania | Biblioteka Wincentyńska | Bieżace wydarzenia

Encyklopedia Wincentyńska

edytuj
SVstudieux.jpg

Vincentian Encyclopedia czyli Encyklopedia Wincetyńska jest jednym z portali Rodziny Wincentyńskiej. zbudowana jest na bazie popularnego projektu Wikipedia. Edycja polska jest najmłodszą odsłoną projektu.

Dostępna także w wersji angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej oraz niemieckiej. Mamy nadzieję, że nasza, polska edycja, dzięki udziałowi i pracy nas wszystkich wkrótce dorówna starszym siostrom zawartością i jakością.

Encyklopedia, w uproszczeniu nazwana WincentyWiki jest projektem otwartym. Każdy z jej widzów może dołączyć do grona twórców i redaktorów, bądź to anonimowo bądź jako zarejestrowany użytkownik. Aby zostać stałym użytkownikiem serwisu wystarczy przejść do strony logowania i zarejestrować się. W przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości, oraz sugestii można też skontaktować się z nami przy pomocy poczty elektronicznej.

Zapraszamy do lektury i współpracy. Życzymy owocnego korzystania z serwisu.

10 kwietnia w historii

odśwież - zobacz inny dzień - edytuj dzień


1628: Jan Franciszek de Gondi, arcybiskup Paryża, udzielił zgody Księżom Misji na prowadzenie posługi pasterskiej we wszystkich parafiach swojej diecezji. Erygował także Konfraterię Miłosierdzia.

1654: Konferencja Wincentego a Paulo w Saint Lazare na temat komunikacji duchowej.

1791: Franciszek Regis Clet wyjeżdża do Chin. Po sześciu miesiącach dotrze do Macao.

1808: W Paryżu, ks. Dominic Franciszek Hanon, Wikariusz Generalny, pisze list do ministra spraw wewnętrznych. Sugeruje w nim, że dla odbudowania odtwarzanego Zgromadzenia należące prawnie do <<poprzedniego Zgromadzenia>> majątki powinny zostać mu zwrócone, o ile nie zostały jeszce sprzedane.Prośba została odrzucona.

1830: W siedzibie arcybiskupa Paryża odbywa się proces ubierania ciała św. Wincentego A Paulo. Uczestniczą w nim Archidiakon od Św. Genowefy, ks. Dominik Salhorgne, Przełożony Generalny Zgromadzenia Misji, ks. Józef Boulanger, Asystent, ks. Jan Baptysta Etienne, Prokurator Generalny, ks. Jan Maria Aladel oraz inne osoby. Spośród wielu elementów ubrania jakie znalazły się na szkielecie można zwrócić uwagę na stułę, wykonaną ze złotego materiału, jak dla biskupa oraz na krzyż o woskowych ramionach zdobionego relikwiami prawdziwego krzyża, którego św. Wincenty używał do nauczania umierajćego króla Ludwika XIII. Krzyż ten odtąd jest przechowywany w skarbcu katedry Notre Dame. W kaplicy metropolitalnej złożono również pozostałe precjoza Świętego Miłosierdzia. Następnie ciało zostało złożone na podium aby umożliwić adorację do czasu przeniesienia.

1896: W Buffalo, Stany Zjednoczone umiera biskup Stefan Wincenty Ryan CM, drugi biskup Buffalo. Urodził się 1 stycznia 1825 w Kanadzie. Ukończył studia w kolegium Sw. Karola w Filadelfii a do Zgromadzenia Misji wstąpił w 1844. Był profesorem w Kolegium Św.Marii i w Cape Girardeau, gdzie był też superiorem do 1857, kiedy został wizytorem prowincji Stanów Zjednoczonych. Po 11 latach, w 1868 został biskupem i następcą Johna Timona CM jako drugi biskup Buffalo. Jego biskupstwo charakteryzowało się znacznym wzrostem ilości kościołów i szkół katolickich w diecezji oraz znaczącym przyrostem ilości kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Biskup Ryan ufundował kolegium Sw. Kanizjusza oraz założył periodyk religijny. Wybudował rezydencję biskupią oraz Dom Stowarzyszenia Katolickiego dla młodych rodzin.

1955: Do wszystkich domów Wspólnoty rozesłane zostają nowe Konstytucje i Reguły dla Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, zatwierdzone w 1954 dzięki wprowadzeniu nowgo Kodeksu Prawa Kanonicznego.

kalendarium wydarzeń


Rozważania Niedzielne

edytuj
Bible-candles-graphics-123.gif
XXI Niedziela Zwykła, Rok A
Dzisiejsze czytania: Iz 22,19-23; Rz 11,33-36; Mt 16, 13-20


«Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" (...) Odpowiedział Szymon Piotr: "Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego". Na to Jezus mu rzekł: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr - Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie"» (Iz 56,6-7)


przeczytaj całe rozważanie


biblioteka rozważań

Św. Wincenty a Paulo

edytuj
Wincenty-figura-kleparz2-closeup.jpg

Św. Wincenty a Paulo żył w XVII wieku we Francji. Jego pogrzeb zgromadził w Paryżu tysiące uczestników. Kaznodzieja mówił, że "niemalże zmienił oblicze Kościoła i Francji". Ponad 300 lat od swej śmierci zainspiruje miliony ludzi by kroczyli jego śladami na różnych ścieżkach życia. Współcześnie ponad 2 miliony osób jest formalnie związanych z tym co znamy jako Rodzina Wincentyńska.


Św. Ludwika de Marillac

edytuj
LudwikaDeMarillac 01 210px.jpg

Przykładem własnego życia wskazywała na całkowite oddanie się Bogu i posłudze najbardziej potrzebującym pomocy materialnej i duchowej. Była gotowa służyć wszędzie, gdzie zaszła taka potrzeba. Po śmierci męża zaczęła pomagać św. Wincentemu a Paulo, który był również jej "kierownikiem duchowym". Razem z nim założyła wspólnotę Córek Miłosierdzia. Papież Jan XXIII ogłosił ją patronką wszystkich poświęcających się dziełom społeczno - chrześcijańskim.


Św. Elżbieta Seton

edytuj
ElizabethSetonPortrait.jpg

Urodziła się w bogatej i szanowanej rodzinie anglikańskiej. Była dobrą córką, żoną, matką pięciorga dzieci. Kiedy przeszła na katolicyzm jej świat zmienił się diametralnie. Odwróciła się od niej rodzina i przyjaciele, brakowało środków na utrzymanie dzieci. Została wierna Kościołowi. Założyła pierwszą wspólnotę zakonną w Stanach Zjednoczonych i szkoły, które stały się podwalinami oświaty katolickiej w Stanach Zjednoczonych. Została pierwszą amerykańską świętą.


Bł. Fryderyk Ozanam

edytuj
FredericOzanamPortrait.jpg

Ojciec chciał, żeby zrobił karierę prawniczą. On sam wybrał literaturę. Poświęcił się pracy naukowej, akademickiej i ubogim. Zamiast dyskutować o tym jak pomóc potrzebującym lub pomagać rękami innych powiedział: "Chodźmy do ubogich!" - i poszedł do ubogich tam gdzie biedni byli, na ulice, place i do slamsów Paryża. A za nim poszli koledzy, przyjaciele, studenci. Dzięki swojej i przyjaciół inicjatywie zapoczątkował działalność największej w Kościele organizacji charytatywnej skupiającej osoby świeckie.

Pomoc techniczna WincentyWiki

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak redagować artykuły Encyklopedii odwiedź stronę pomocy technicznej WincentyWiki

Możesz również zajrzeć na stronę "MediaWiki" aby dowiedzieć się o możliwośćiach i spodobach korzystania z interfejsu MediaWiki lub na stronę User's Guide "MediaWiki" - przewodnik użytkownika.