Sections

Nicoli Giuseppina

Józefina Nicoli FC
Giuseppina-nicoli.jpg

Józefina Nicoli FC
data urodzenia 18 listopada 1863
data śmierci 1924
miejsce urodzenia Casatisma (Pavia), Italy
beatyfikacja 3 lutego 2008
kanonizacja
w liturgii


Giuseppina Nicoli urodziła się w Casatisma (Pavia, Włochy) 18 listopada 1863 jako piąte z dziesięciorga dzieci. Przed wstąpieniem do Zgromadzenia odebrała obszerne wykształcenie. 24 września 1883 zostaje przyjęta do Zgromadzenia Sióśtr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, w prowincji turyńskiej (w domu prowincjalnym św. Zbawiciela w Turynie). W 1884 otrzymuje strój zakonny w domu centralnym przy Rue du Bac, w Paryżu a następnie zostaje wysłana do Conservatorio Providenza w Cagliari na Sardynii, gdzie składa śluby w noc Bożego narodzenia 25 grudnia 1888. W Cagliari pracuje jako katechetka dla młodzieży i dorosłych.

W czerwcu 1899 s.Józefina została superiorką sierocińca Sassari. Prowadząc sierociniec siostry napotykały szereg trudności powodowanych głównie przez niewiarygodnych administratorów. S. Nicoli pracowała mimo to z oddaniem, odwagą i pełnia dobrej woli zyskując szybko uznanie otoczenia. W Sassari kontynuowała też pracę przy edukacji religijnej dla potrzebujących w każdym wieku. W czasie, gdy katechizacja nie była częścią programów szkolnych ona zorganizowała jej naukę dla dziewcząt z bogatych rodzin. Wypromowała "Associazione dei Figli di Maria" (Stowarzyszenie Synów Maryji) a sama kierowała "Associazione delle Figlie di Maria" (Stowarzyszeniem Córek Maryji). Stworzyła model bezpośredniej służby ubogim, głównie sierotom i chorym. Wprowadziła inne siostry do misji odwiedzania uwięzionych.

W 1910, siostra Józefina zostaje wezwana do Domu Macierzystego, gdzie pracuje do 1913. Najpierw jest ekonomką prowincjalną a następnie jest dyrektorką Postulatu. W styczniu 1913, wierząc, że klimat sardyński będzie korzystniejszy dla jej zdrowia, Rada Prowincjalna ponownie wysyła siostrę Nicoli do Sassari jako Superiorkę domu. Po krótkim i trudnym tam pobycie przeniesiono ją do Cagliari, dokąd przybyła 2 sierpnia 1914. Została Superiorką w Asilo della Marina. W Cagliari Józefina Nicoli pozostała aż do śmierci w 1924.

6 lipca 2007 papież Benedykt XVI podpisał dekret promulgacyjny w jej sprawie. Uroczystość beatyfikacji odbyła się w Cagliari, we Włoszech 3 lutego 2008. Przewodniczył jej Kardynał José Saraiva Martíns, Prefekt Kongregacji Świętych.


artykuł powstał na podstawie strony Giuseppina Nicoli w Vincentian Encyclopedia