Franciszek Regis Clet ur. 19 sierpnia 1748 r. w Grenoble, Francja jako 10 dziecko z 15 w rodzinie Ceeser'a i Claudine Clet. Swoje imię otrzymał na cześć jezuity z Grenoble - Jana Franciszka Regis, kanonizowanego tuż przed jego urodzeniem. Ochrzczony w parafii św. Ludwika w Grenoble, w której także przystąpił do I Komunii św. Uczęszczał do miejscowego Royale College założonego przez Jezuitów.
W 1769 wstąpił do Zgromadzenia Misji w Lyonie. 17 marca 1771 otrzymał święcenia kapłańskie. Wyznaczono go do uczenia Teologii Moralnej w seminarium diecezjalnym w Annency. Po czternastu latach został Superiorem a Annency, a w 1788 obejmuje funkcję dyrektora Seminarium Internum w Domu Macierzystym - St. Lazare - w Paryżu. Wybuch Rewolucji Francuskiej spotyka go w Paryżu. Jest świadkiem zajęcia seminarium przez Rewolucjonistów w lipcu 1789 oraz jego zamknięcia.
W kwietniu 1791, jako ochotnik, otrzymuje zgodę na wyjazd na misje do Chin przejęte przez Księży Misjonarzy od Jezuitów po kasacie zakonu kilkanaście lat wcześniej, wypływa z Marsylii do Makao, gdzie dociera w październiku tego samego roku. W 1792 dociera do prowincji Jiangxi. Rok pózniej przenosi się do misji w prowincji Hebei. Następne 28 lat pracuje jako groliwy misjonarz wśród chińskich katolików w trzech prowincjach Jiangxi, Hebei i Hunan narażając się na silne stresy i często niebezpieczenstwo dla własnego życia. Po zamieszkach w 1811 chińskie władze uważały, że propagowanie chrześcijaństwa jest szkodliwe dla ludności chińskiej. Działalność misyjna została zakazana. 6 czerwca 1818 roku w Kinkiakang, w drodze z jednej misji do drugiej, zdradzony przez jednego z towarzyszy podróży zostaje aresztowany, długo torturowany i skazany na śmierć. Przetrzymywany w więzienu Wutchangfu aż do egzekucji. Zapamiętano go, że w czasie tortur i pobytu w więzieniu, że nigdy nie tracił pogody ducha i był wsparciem dla współwięźniów. Zginął śmiercią męczeńską przez uduszenie na krzyżu publicznie 18 lutego 1820 w Wuchangfu.
Papież Grzegorz XVI, w 1843, ogłosił Franciszka Regis Cleta, wspólnie z Janem Gabrielem Perboyre'm Sługą Bożym. W 1868 jego relikwie zostały przewiezione z Chin do Domu Macierzystego Zgromadzenia w Paryżu. Beatyfikowany 27 maja 1900 razem z 72 innymi męczennikami chińskiego Kościoła przez papieża Leona XIII. 1 października 2000 papież Jan paweł II kanonizował Franciszka Regis Cleta razem ze 120 chińskimi męczennikami.
- This article is available in English in Vincentian Encyclopedia