Sections

WincentyWiki:Rozważania/IV Niedziela Wielkanocy, Rok A

IV Niedziela Wielkanocna, Rok A - "Niedziela Dobrego Pasterza"

Dzisiejsze czytania: Dz 2,14a.36-41; 1P 2,20b-25; J 10,1-10


<<Baranek ... poprowadzi ich do źródeł wód życia>> (Ap 7,17)

Nasz 26-letni sąsiad Anthony, kolega klasowy i szkolny młodszego z naszych synów, zmarł w wypadku samochodowym w ostatnią niedzielę rano. Z notatki prasowej w "Times Herald" z 7 kwietnia 2008 dowiadujemy się, że przyczyną katastrofy, w której nie brał udziału inny samochód i inni ludzie mógł być alkohol.

Wiele komentarzy do tej informacji prasowej wskazuje na wyrazy sympatii dla zmarłego i członków jego rodziny. Nie brakowało również komentarzy negatywnych. Jeden, napisany przez "MADD" mówi: "Alkohol + Auto = Autopsja". Dlaczego więc, mamy współczuć tym, którzy odbierają sobie życie (sic) prowadząc samochód po pijanemu?

Niewątpliwie zauważyłem, że tam gdzie w przeszłości używano w zdaniu trybu przypuszczającego (przyp.tłum.:w języku angielskim) tam obecnie pwszechnie używa się trybu orzekającego. Nie przypuszczam jednak, że język (angielski) zmienił się na tyle że fraza "mógłby być czynnikiem" miałoby znaczyć "był czynnikiem"! A być może użytkownik "MADD" (w Stanach Zjednoczonych to również akronim organizacji "Matki Przeciwko Pijanym Kierowcom --Mothers Against Drunk Driving) znał jakieś szczegóły wydarzenia, których nikt więcej nie znał. Nawet jeżeli to prawda, że Anthony sam na siebie sprowadził śmierć prowadząc samochód pod wpływem jakiejś substancji, to każdy, kto uważa się za chrześcijanina nie powinien kwestionować słuszności uczucia współczucia dla niego. Jezus, pomimo wszystko poczuł smutek i zapłakał nad tymi, którzy zbieraliby to co inni posiali ponieważ nie rozpoznali czasu Bożego nawiedzenia i oczywiście on nawet umarł za grzeszników (Łk 19,41-44; Rz 5,7-9)

Zdolność do współczucia i gotowość na śmierć za grzeszników są wyróżnikami prawdziwego i dobrego pasterza. Te znaki sprawiają, że prawdziwy i dobry pasterz różni się od tych wszystkich, którzy dla całej swej szlachetności i wartości ich motywów i planu działań, znajdują się tam jedynie dla samych siebie, wiedzeni zasadniczo przez instynkt przetrwania i samozachowawczy.

(...)