Sections

WincentyWiki:Ephemerides/7 maj

1660: Konferencja Wincentego a Paulo na temat milczenia skupiająca się na jego przyczynach, miejscach, czasie i sposobach jego łamania oraz środkach do przestrzegania go.

1711: W Paryżu rozpoczyna się VIII Konwent Generalny. Miał się zacząć tydzień wcześniej, ale ze względu na spóźnienie delegatów z Włoch i Polski oraz Wizytatora Prowincji Akwitanii, ks. Henin'a konieczna była zwłoka. Dwa dni później dwudziestu ośmiu delegatów pod przewodnictwem Wikariusza Generalnego, ks. Jana Bonnet'a dokonało wyboru następcy zmarłego 10 października 1710 ks. Franciszka Watel'a. Piątym następcą św. Wincentego wybrano ks. Jana Bonnet'a. W atmosferze pokoju i wzajemnego zrozumienia, Konwent dokonała rewizji niektórych punktów Reguł oraz poprosił Przełożonego Generalnego o zwrócenie uwagi Wizytatorów i Superiorów na czujność. Na koniec Konwent przedłożył Ojcu Generałowi kilka próśb. Jedna z nich dotyczyła młodych ludzi uczących się kaznodziejstwa, nauczania i innych dzieł Zgromadzenia. Generał odpowiedział: "Nie spodziewajcie się, że młodzi ludzie po ośmiu czy dziesięciu latach studiów będą od razu doświadczeni i zaradni". Dodał ponadto, że ostatnie sześć miesięcy trzeciego roku teologii będzie wykorzstywabe przez alumnów do praktykowania i ćwiczenia zadań do których są przygotowywani. Po dokończeniu dziewiątej sesji, 18 maja Konwent został zakończony.

1870: Dzień niepokojów i rozruchów w Paryżu. Niektóre siostry z z hospicjum Issy-les-Ménages przeniosły się do domu macierzystego. Od dwóch dni, ich zabudowania były nieustannie bombardowane. Wiele pacjentów zostało zabitych. Dom został ewakuowany ale niektórzy chorzy nadal pozostali. Siostry opiekujące się pacjentami nie chciały ich opuszczać. Sytuacja w całej stolicy pogorszyła się. Oszczerstwa i fałszywe wiadomości rozprzestrzeniały się obficie.

1895: W Baltimore, w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych, gdzie Misjonarze byli obecni od 1850, urodził się Wilhelm Slattery, przyszły Superior Generalny.