Sections

WincentyWiki:Ephemerides/3 kwiecień

1830: Paryż.Komisja diecezjalna badająca historię ciała Sw. Wincentego przed południem przesłuchała siedemdziesięciojednoletnią siostrę Małgorzatę Dubois SM. Siostra Dubois w dniach Rewolucji mieszkała u ks. Daudet's, prokuratora generalnego Zgromadzenia, który pokazał jej wnękę w ścianie swojego mieszkania i powiedział: «Oto, gdzie jest mo i twój Ojciec». Po siostrze Dubois, zeznania złożyła Madame Clairet, wdowa po notariuszu, u któego relikwie były przechowywane w latach 1792-1795 przy rue des Bourdonnais.

1849: Misjonarze i Siostry Miłosierdzia przybywają do Marianny, w prowincji Minas Gerais, w Brazylii. Konfratrzy przybyli aby objąć prowadzenie seminarium za które odpowiedzialnym został ks. Józef Gabet i towarzyszył mu ks. Huc, znany ze swoich podróży do Chin i Tybetu. W seminarium przebywało 130 alumnów, którzy uczyli się wszystkiego od alfabetu do teologii. Zostało pierwszym Misjonarskim seminarium w Brazylii.Następne powstały w Salvador (1856), Fortaleza (1864), Diamantina (1866) i małę seminaria w Crato (1876), Rio de Janeiro (1869), Cuiaba (1881) i Kurytybie (1895).

1914: Paryż. umiera ks. Antoni Rouge. Swoje kapłaństwo realizował w Angoulême, Soissons, Marsylii, Carcassonne, Algierze, domu macierzystym, Évreux i Gentilly.