Sections

WincentyWiki:Ephemerides/30 listopad

1651.' Do Warszawy przybywają pierwsi Misjonarze: dwaj księża: Lambert aux Couteaux, Wilhelm Desdames, dwaj klerycy: Mikołaj Guillot i Kazimierz Żelazewski oraz brat Jakub Posny.

1657. Król Ludwik XIV zatwierdza listami patentowymi Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia. Po zatwierdzeniu go przez Arcybiskupa Paryża, były one wymagane do uzyskania aprobaty Parlamentu, dzięki której Siostry Miłosierdzia uzyskały osobowość kościelną i prawną.

1692. Król Ludwik XIV podpisuje zezwolenie dla Sióstr Miłosierdzia na wybudowanie ogrodzenia ich domu macierzystego (Maison Mère) w odległości sześciu stóp od ich domu.

1924 Jan Franciszek Gnidovec CM, otrzymuje sakrę biskupią 8 grudnia nastąpi jego intronizacja jako ordynariusza Skopje, Macedonia. Do roku 1912 diecezja była pod turecką okupacją, a następnie rozbita przez diałania wojenne. Bp Gnidovec urodził się 29 września 1873, w Wielkim Lipowcu w Słoweni. Święcenia kapłąńskie w Zgromadzeniu Misji otrymał w 1896. Zmarł w 1939. Jako biskup był przykładem ubóstwa, umartwienia i miłości do Eucharystii. Mimo zmęczenia nigdy nie odmawiał wizyt u katolików rozproszonych wśród prawosławnych, muzułmanów i Lamaranos (słowian, którzy z powodu okupacji tureckiej na zewnatrz byli muzułmanami ale odmawiali katolickie modlitwy).

1928. W kaplicy Domu Macierzystego w Paryżu sakrę biskupią z rąk kardynała Dubois'a otrzymuje ks. Antoni Sévat CM, mianowany biskupem pomocniczym Fort-Dauphin, na Madagaskarze. Urodził się 15 maja 1878 w Isle-et-Bardais, we Francji. Święcenia kapłańskie 24 maja 1904. Po śmierci bpa Jakuba Crouzet CM 8 stycznia 1933, obejmuje diecezję Fort-Dauphin i kieruje nią aż do rezygnacji z powodu przejścia na emeryturę w 1953. Poświęca się posłudze trędowatym, wśród których umiera 5 lipca 1957.