Sections

WincentyWiki:Ephemerides/2 marzec

1796: Vannes, Francja. O godzinie 8ej rano, św. Pierre René Rogue zostaje doprowadzony przed trybunał rewolucyjny Morbihan.

1875: Hôtel Dieu, Narbonne, Francja. Umiera Siostra Buchepot, Dyrektorka seminarium Sióstr Miłosierdzia w latach 1845 -- 1866.

1907: Quito, Ekwador. Umiera ks. Jean Claviere (ur. 1830, w Zgromadzeniu od 1859), pierwszy Dyrektor Sióstr Miłosierdzia prowincji Ekwadoru i perwszy Wizytator Prowincji Ekwadoru Zgromadzenia Misji. Do Ameryki Południowej przybył wraz z pierwszymi Szarytkami i Misjonarzami zaproszonymi przez prezydenta kraju Garcię Moreno. Od roku 1870 do śmierci doprowadził do powstania 22 domu Zgromadzenia w Ekwadorze, z których część zostałą zamknięta po odsunięciu od władzy prezydenta Moreno.

1910: W Domu Macierzystym umiera Siostra Kieffer, XL Przełożona Generalna Siostr Miłosierdzia. W trakcie jej kadencji doszło do zamknięcia ok 300 szkół prowadzonych przez Siostry z powodu nowego ustawodawstwa zabraniającego prowadzenia szkól przez Zgromadzenia Zakonne. Ale jednocześnie w tym samym czasie do posługi ubogim przygotowało się aż 390 kandydatek nie licząc seminariów w innych prowincjach.