Sections

WincentyWiki:Ephemerides/2 luty

1816. Siostry Miłosierdzia z Nazareth (Sisters of Charity of Nazareth, KY) po raz pierwszy składają śluby święte. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia z Nazareth powstało w 1812 w pobliżu Bardstown, stan Kentucky, USA, założone przez trzy młode niewiasty w odpowiedzi na prośbę miejscowego biskupa o pomoc w apostolstwie potrzebujących na terenie diecezji Bardstown. Zgromadzenie przyjęło regułę Św. Wincentego a Paulo. W 1814 rozpoczęły pracę wychowawczą zakładając pierwsze szkoły dla ubogich. W 1835, podjęcie się przez siostrę Katarzynę Spalding, jedną z założycielek Zgromadzenia, opieki na dwojgiem znalezionych sierot rozpoczęło działalność społeczną, a epidemia cholery w roku 1836 spowodowała, że Zgromadzenie rozpoczęło pracę w osrodkach opiekuńczych i szpitalach. Obecnie Siostry mają domy zakonne w 20 stanach na terenie Ameryki Północnej oraz w Indiach, Nepalu, Belize i Ameryce Środkowej.

1835. Lekarze wyrażają zgodę na wyjazd Jana Gabriela Perboyre (ur. 5 stycznia 1802) na misję do Chin, do której zgłosił się dobrowolnie. Jego statek wyruszył z portu w Hawrze 21 marca. A 29 sierpnia Jan Gabriel wysiadł z niego w porcie w Macao jako pierwszy Misjonarz św. Wincentego. Do celu podróży -- Han Kou i Hou Pei -- dotarł 21 grudnia. Zginął śmiercią męczeńską, uduszony, 11 września 1840. Beatyfikowany przez papieża Leona XIII 10 listopada 1889, a kanonizowany 2 czerwca 1996 przez Jana Pawła II.

1839. Przełożona Generalna Sióstr Miłosierdzia -- María Boulet -- po raz pierwszy zaleca uzywanie inwokacji "O Maryjo bez grzechu poczęta...". W 1858 inwokacja zostanie włączona do wszystkich ćwiczeń duchowych wspólnoty.

1858. Zostaje erygowana prowincja Peru Sióstr Miłosierdzia. Kilka dni wcześniej do kraju przybywa pierwszych 55 Szarytek, 2 Misjonarzy - księży i jeden brat.