Sections

WincentyWiki:Ephemerides/29 styczeń

1666. Kościół katolicki po raz pierwszy obchodzi święto Św. Franciszka Salezego, kanonizowanego rok wcześniej. Św. Wincenty był pełen uznania dla czcigodnego biskupa Genewy. Założyciela Zakonu Sióstr Wizytek Wincenty spotkał w grudniu 1618, kiedy to Franciszek zamierzał założyć wspólnotę zakonną w Paryżu Stało się to jednak dopiero 13 września 1619. Założenie klasztoru Wizytek w Paryżu stało się możliwe dzieki staraniom Św.Wincentego u biskupa Retza, biskupa Paryża. Po śmierci biskupa Genewy Wincenty orędował za rychłą beatyfikacją biskupa.

1804. W Paryżu umiera Siostra Maria Antonietta Deleau SM, Przełożona Generalna Sióstr Miłosierdzia w okresie prześladowań Kościoła we Francji. Objęła swój urząd w 24 maja 1790. 7 kwietnia 1792 Matka Maria wyznaczyła swoim 4,300 siostrom we Francji drogę, którą powinny kroczyć w obliczu zagrożenia wiary: "nie porzucajcie służby ubogim nawet gdybyście miały być do tego zmuszone. W tym celu wykonujcie wszystko co nie będzie sprzeczne z religią i waszym sumieniem". 18 sierpnia 1792 dekretem rządowym zakazano działalności wszelkich wspólnot zakonnych. Siostry zostały zmuszone do porzucenia strojów zakonnych ale nie porzuciły służby ubogim. wiele z nich stało się męczennicami i ofiarami prześladowań. Dwie zginęły męczeńsko za wiarę w Angers, cztery w Arras, jedna w Dax; ponad dwadzieścia zostało uwięzionych a 17 wydalonych z kraju. Mimo tego, matka Deleau nadal prowadziła postulat Zgromadzenia w prywatnym domu przy rue des Maçons-Sorbonne (obecnie rue Champollion).

1851. ks. Eugeniusz Boré CM, przyszły Superior Generalny, składa śluby święte. Rok później, 7 kwietnia w Konstantynopolu przyjmie święcenia kapłańskie w wieku 42 lat. Dwa lata póżniej, 7 kwietnia przyjmuje święcenia kapłańskie w Konstantynopolu. Przez wielu był szanowany za swoje uwielbienien dla prostoty i pokory.