Sections

WincentyWiki:Ephemerides/29 marzec


1664: W Fontainebleau przychodzi na świat Jan Bonnet, w przyszłości Przełożony Generalny. Edukację chrześcijańską odbiera najpierw od matki a następnie od spotkanego ks. Durand CM, wówczas proboszcza w Fontainebleau, który wprowadza go do stanu duchownego. Do Zgromadzenia zostaje przyjęty w wieku 17 lat.

1748: W breve datowanym w dniu dzisiejszym, papież Benedykt XIV rekomenduje pochwałami ks. Krzysztofowi de Beaumont, arcybiskupowi Paryża, naszego konfratra Jana Franciszka Cossart'a, prokuratora generalnego przy Stolicy Apostolskiej, do kierowania transportem z Rzymu do Paryża ciała męczennika św. Wiktora. Relikwie te zostaną złożone w kościele l'Hôtel Royal des Invalides, w którym Misjonarze pracują od 1675.

1774: Sześć Szarytek z l'Hôpital de Sablé odmawia złozenia przysięgi na Konstytucję za co zostaja doprowadzone do więzienia i internowane w Mans. Wracają stamtąd 14 listopada 1801.

1938: w Tunisie umiera ks. Ludwik Gobaud. Przez 60 lat kapłaństwa całkowicie poświęcił się formacji duchowieństwa w Montpelier, Albi, Saint Flour, Angoulême i w końcu w Kartaginie.

1944: Warszawa. Dziewięciu księży i pięciu braci Misjonarzy, więzionych od 7 lutego na Pawiaku zostaje wywiezionych do obozu koncentracyjnego Gross Rosen (Rogoźnica w okolicy Strzegomia, wówczas na terytorium Rzeszy). Czterech z nich nie wytrzymało trudów i zmarło. Pozostali pracowali w kamieniołomach i przędzalni. W sierpniu obóz został ewakuowany do KL Bergen Belsen w głębi Rzeszy, gdzie zostali oswobodzeni 15 kwietnia 1945.

1944: W Tientsin, Chiny, umiera brat Józef Van Tiggel. W wieku 27 lat wstąpił do seminarium w Panningen, gdzie 2 lutego 1904 złóżył śluby. 7 września 1905 przybył do Szanghaju gdzie pracował w Prokuraturze do 11 września 1908. Następnie od aż do śmierci, przez trzydzieści sześć lat pracował w Prokuraturze w Tientsin.