Sections

WincentyWiki:Ephemerides/28 kwiecień

1656: Kontynuacja rozpoczętej 21 kwietnia konferencji Wincentego a Paulo w Saint Lazare na temat podróżowania.

1830: Przełożony Generalny, ks. Dominik Salhorgne w otoczeniu całej wspólnoty wita Księżną Berry, synową króla Karola X, która przybyłą z pielgrzymką do relikwii św.Wincentego.

1856: Siostra Katarzyna Laboure pisze do ks. Jana Maii Aladela na temat swoich objawień serca Św. Wincentego w 1830 w czasie, gdy wraz z innymi siostrami pielgrzymowała do relikwii Swiętego Ojca.

1896: W Paryżu, w opinii świętości, umiera ks. Franciszek Ksawery Déléens. Urodził się 31 maja 1836 w diecezji Amiens. Do Zgromadzenia wstąpił w 1856. Po kilku lata wykładania w seminarium w Soissons, mając niemal 35 lat utracił wzrok, lecz pozostał apostołem. Przeniesiony do Domu Macierzystego, poświęcił się posłudze w konfesjonale, czyniąć z niego miejsce nieustannej misji dla wielkiej rzeszy penitentów, ujętych jego miłosierdziem i mądrym kierownictwem.

1915: W Domu Macierzystym przy rue de Sevres rozpoczynają się prace instalacyjne linii telefonicznych.

1940: W Paryżu, śmierć kończy apostolstwo, wiecznie młodego, pomimo 78 lat, ks. Emila Boudat. Od otrzymania święceń kapłańskich z rąk kardynała Lavigerie w Algierze aż do 1929, głosił Słowo Boże na trzech kontynentach: W Konstantynopolu, Buenos Aires, Montevideo, Algierze, Madrycie, Bordeaux, Alexandrii and Limoux. W końcu osiadł w Domu Macierzystym.