Sections

WincentyWiki:Ephemerides/27 kwiecień

1657: Konferencja Wincentego a Paulo w Saint Lazare na temat cnót pierwszego brata w Zgromadzeniu - Jana Jourdain'a, który umarł w Domu Macierzystym dwa dni wcześniej. Urodził się w Galluis-le-Queue, w departamencie Seine-et-Oise w 1587. Do Zgromadzenia wstąpił 13 lutego 1627. Wincenty podkreślił jego serdeczność względem całej wspólnoty, co wyrażał obejmując i całując każdego kto przychodził.

1659: Konferencja Wincentego a Paulo dla Sióstr Miłosierdzia na temat cnót siostry Barbary Angiboust, która umarła 27 grudnia 1658 w Hôtel-Dieu de Châteaudun, gdzie posługiwała chorym. Do Zgromadzenia zostałą przyjęta przez samą Ludwikę de Marillac 1 lipca 1634. Była jedną z czterech sióśtr, które razem z Ludwiką de Marillac złożyły po raz pierwszy śluby 25 marca 1642. Była Superiorką w domach w Saint-Germain-en-Laye (1638), Richelieu (1638), Saint-Denis (1645), Fontainebleau (1646), Brienne (1652), Bernay (1655) i Châteaudun (1657). W 1641 przygotowywała siostry pracujące przy galernikach.

1830: W Paryżu, kontynuowana z sukcesem jest nowenna polecona przez biskupa de Quelen dla uczczenia Przeniesienia relikwii Sw. Wincentego. Liczna pielgrzymów wrastała z dnia na dzień. Wierni oczekiwali na otwarcie kaplicy już od czwratej rano, a ich napływ trwał aż do siódmej wieczorem. Nikt nie chciał odejść nie dotknąwszy relikwiarza. Msze sw. były odprawiane bez przerw od czwartej rano do południa.

1916: W Alitiena, w Etiopii, do Zgromadzenia wstępuje Abba Tesfa Selassie. Kapłanem został w 1897. Jako proboszcz w Messerrah i Alitiena pokazał, że nie ma ofiary i przeszkody, która powstrzymałaby jego gorliwość apostolską. Przez całe dzieciństwo słyszał o szkole w Alitiena, prowadzonej przez Misjonarzy. Pragnął uczęszczać do niej, lecz wpływowy ojciec, wódz Iddagheda, zabronił mu tego. Chłopak wyrwał się z rąk ojca i wrócił do Alitiena wyrażając zamiar zostania katolikiem. Musiał jednak poczekać aż do śmierci ojca, kiedy ochrzcił się i rozpoczął naukę w seminarium w Keren prowadzony przez Misjonarzy. Abba Tesfa Selassie cieszył się głebokim szacunkiem w całej Etiopii i był dobroczyńcom misji katolickich broniąc ich przed lokalnymi wodzami. Jego długie życie było bardzo owocne, zwłaszcza w Choa, gdzie przebywał przez 40 lat. 17 kwietnia 1948 znaleziono go nieżywego w sypialni. Dzień wcześniej jeszcze słuchał spowiedzi.

1941: W Rzymie umarł ks. Józef Angiuli, prokurator Domu Międzynarodowego. Urodził się na południu Włoch. Wstąpił do Zgromadzenia nie znając w ogóle francuskiego. Studia odbył we Francji, Berceau i Dax, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie 17 lipca 1910. Jego szeczerość i serdeczność idące w parze z gorliwością i pobożnością pozwoliły mu na wyrównaną pracę w Salonikach i Algierze, gdzie był misjonarzem przez 14 lat, a także w Rzymie, gdzie przebywał od 1932.