Sections

WincentyWiki:Ephemerides/22 luty

1762. W Paryżu rozpoczyna się XIII Konwent Generalny. Bierze w nim udział 36 delegatów, którzy mają za zadanie wybrać nowego Przełożonego Generalnego -- ks. Antoniego Jacquier CM. Ks. Alexis Pertuisot, superior w Cahors i wizytator prowincji Guyenne, ks. Jan Moliner superior domu w Figeac, ks. Jan Józef Testori, dotychczasowy asystent i ks. Antoni Holleiville, superior w Toul i wizytator Szampanii zostają nowymi asystentami..

1862.Teheran, Persja. Księża Jean Baptiste Varèse CM i Louis Plagnard CM otwierają kolegium Św. Ludwika z piętnastoma uczniami. Dzięki staraniom księży Sontaga, Wilhelma Delteil i Aristida Chatelet instytucja prężnie się, pomimo dekretów rządowych i wojen. W 1952 w kolegium było już 530 uczniów. Kiedy księża Varese i Plagnard osiedli w Teheranie, mieszkali w małym wynajętym domu, w którego jednym z pokojów zorganizowano kaplicę pw. Marii Niepokalanej. W mieście można było doliczyć się około 80 katolików, głównie europejczyków.

1865. Pożar w domu prowincjalnym Sióstr Miłosierdzia w Turcji. Pożar strawił cały dom, zrujnował od strony południowej oraz stajnię. Czworo dzieci zaczadziło się, a 120 sierot i ok.40 Szarytek znalazło się bez dachu nad głową. Siostry Miłosierdzia przybyły do Turcji w 1839 a w 1864 utworzono prowincję.

1940. Uznaje się, że jest to data śmierci biskupa Tch'en, Misjonarza św. Wincentego a Paulo. Zginął w zamachu w drodze powrotnej od umierająćego, któremu udzielał sakramentów. Chiński chłopiec, który mu towarzyszył również zginłą próbując obronić biskupa.