Sections

WincentyWiki:Ephemerides/19 lipiec

1633. St. Lazare, Paryż. Wtorek. Wincenty a Paulo po raz pierwszy wygłasza konferencję dla Misjonarzy. Odtąd wygłaszane beą regularnieco wtorek. Szybko określano je jako "Conferences de Mardi" (Konferencje wtorkowe). W pierwszej konferencji była mowa o Duchu kościelnym, jego naturze i sposobie praktykowania.

1783. Na terenie ziem zagarniętych przez Austrię w I rozbiorze Polski zostaje erygowana Prowincja Lwowska (Galicyjska) Sióstr Miłosierdzia. W tym samym dniu utworzone zostało Seminarium we Lwowie. W chwili powstania w Prowincji było 32 Siostry w 9 domach. W 1865 siedziba Prowincji została przeniesiona do Krakowa, a sama Prowincja zmieniła nazwę na prowincję Krakowską znaną obecnie.

1813. Elżbieta Anna Seton oraz 17 innych Sióstr Miłosierdzia św. Józefa, wspólnoty przez nią założonej i osiedlonej od 1809 w Emmitsburgu, po raz pierwszy składa śluby święte według przyjętej i zaadaptowanej formuły Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

1830. Pół godziny przed północą (18 lipca) Anioł Stróż budzi Katarzynę Laboure i prowadzi ją do kaplicy domowej Domu Macierzystego przy Rue du Bac. Prowadzi ją na ważne spotkanie. O północy (19 lipca) po raz pierwszy Katarzynie objawia się Najświętsza Pani.

1953. W piętnastą rocznicę wyboru, papież Pius XII w Liście Apostolskim «Evàngelium ad pauperes» zatwierdza nowe Konstytucje Zgromadzenia Misji, które zostały napisane po Konwencie Generalnym w 1947 zgodnie z Prawem Kanonicznym z 1917. Były one używane do 1983, kiedy zatwierdzone zostały obecne Konstytucje w związku z wprowadzeniem nowego Prawa Kanonicznego.