Sections

WincentyWiki:Ephemerides/17 luty

1694. Rzym. Umiera ks. Jan Martin. Przyjęty do Zgromadzenia Misji przez samego Wincentego a Paulo. Utworzył misje w Genewie, Turynie i Peruggi. Jego kazania w Corso i Piemoncie okazały się wielkim sukcesem.

1820. Ou-tchang-fou, stolica chińskiej prowincji Hou-Kouan. Św. Franciszek Regis Clet zostaje wyprowadzony z więzienia na skazanie. Na miejsce egzekucji jest prowadzony przywiązany do słupa w kształcie krzyża. Egzukucji dokonano przez uduszenie. Dopiero trzecia próba była jednak skuteczna. Ciało świętego zostawiono na krzyżu przez trzy dni po śmierci, a następnie pochowano w miejscu przeznaczonym dla kryminalistów.

1918. Paryż. Umiera ks. Alfred Louwyck, Wikariusz Generalny Zgromadzenia Misji (od 8 loistopada 1917). W Zgromadzeniu był od 16 października 1876. Był profesorem w seminarium duchownym w La Rochelle i Amiens. Od 1892 był Dyrektorem Seminarium Internum i Scholasticorum w Paryżu. Od 1901 Wizytator prowincji Francji. Na XXVII Konwencie Generalnym został wybrany pierwszym asystentem Przełożonego Generalnego - ks. Emilio Villeta.