Sections

WincentyWiki:Ephemerides/17 kwiecień

1625: W Paryżu, w rezydencji przy rue Pavée, w parafii Swiętego Zbawiciela, po południu, Państwo de Gondi podpisują w obecności notariusza akt fundacyjny Zgromadzenia Misji.

1628: Przed trybunałem diecezjalnym w Paryżu. Wincenty a Paul składa zeznania na temat cnót Franciszka Salezego (zmarłego 28 grudnia 1622).

1653: Konferencja Wincentego a Paulo dla Sióstr Miłósierdzia, na temat "Jubileuszu" spisana ręką siostry Mathurine Guérin.

1654: Konferencja Wincentego a Paulo w Saint Lazare na temat posłuszeństwa i sposobów właściwego praktykowania tej cnoty.

1675: W Paryżu umiera María de Vignerod de Pontcourlay, markiza de Combalet i księżna Aiguillon, przez ostatnie 23 lata prezydentowa Pań Miłosierdzia w Hôtel-Dieu. Wcześniej przed wyborem, przez kilkanaście lat pracowałą w Stowarzyszeniu Pań Miłosierdzia. W tej posłudze odnalazłą swoje pocieszenie i powołanie. Urodziła się w 1806 w zamku Glénay, jako córka Renato de Vignerod i Franciszki de Richelieu, starszej siostry Kardynała. Owdowiona w wieku 18 lat po dwóch latach małżeństwa z przymusu z księciem Luynes, Antonim de Beauvoir de Grimoard du Roure, kawalerem i panem de Combalet. odkryła w sobie powołanie i wstąpiłą do Karmelu. Jednak wszechmocny wuj, Kardynał Richelieu, interweniował w Rzymie i musiałą opuścić klasztor. Była jedną ze szlachetniejszych dobrodziejek Zgromadzenia. W swoim księstwie założyłą dom Misji w La Rose i w Lot-et-Garonne. W Marsylii założyła szpital dla galerników. Uczestniczyła w wydatkach na utrzymanie misji w Irlandii i Afryce. Kupiła konsulaty w Tunisie i Algierze. Pomagała też przy budowie szpitala w Algierze.