Sections

WincentyWiki:Ephemerides/14 maj

1643: Wincenty a Paulo towarzyszy umierającemu Ludwikowi XIII w Saint-Germain-en-Laye w ostatnich chwilach życia. Dodatkowo obecni są biskupi Meaux i Lisieux oraz ks. Dinet, jezuita, spowiednik króla. Od kwietnia Anna austriaczka prosiłą naszego wielebnego Ojca o ocieszenie cierpiącego pacjenta swoją obecnością. Wincenty pojawiał się w pałacu od 23 kwietnia wielokrotnie. W swych wizytach prowadził wzruszające dialogii z królem. Ludwik XIII urodził się 27 września 1601 w Fontainebleau. Umarł o 14:30 w 33 roku panowania.

1646: Dzięki darowiźnie od Księżnej Aiguillon, Wincenty a Paulo nabyłm godność konsula w Algierze dla swoich Misjonarzy. Myślał, że w ten sposób urząd konsula będzie kompatybilny z posługą misjonarską dziełąmi charytatywnymi i skoncentruje ich uwagę na pracy dla niewolników. Jednakże prowadzenie tych dwóch dzieł jednocześnie było zbyt wyczerpujące. Eksperyment zaprzestano w 1669.

1657: W wieku dwudziestu dwóch lat, Mikołaj Pierron, przyszły czwarty Superior Generalny Zgromadzenia, zostaje przyjęty przez św. Wincentego do Seminarium Internum w Saint Lazare.

1745: Zmarł ks. Amosso, XV Dyrektor Sióstr Miłosierdzia, w czasie generalatu ks.Couty.

1939: W Rzymie, zbiera się Kongregacja do spraw Rytu celem rozpoznania cudów przypisanych Justynowi de Jacobis. Wybrano dwa nadzwyczajne uzdrowienia. Pierwsze z 28 listopada 1907, uzdrowienie Franciszka Lawrence z rodzinnego miasta de Jacobisa, San Fele we Włoszech cierpiącego na rózne powikłąnia szkarlatyny. Drugi, to nagłę uzdrowienie Angeli Marlazzi z Florencji, która cierpiała na bardzo poważną gruźlicę płuc.