Sections

WincentyWiki:Ephemerides/13 luty

1660. W liście do ks. Wilhelma Desdames, superiora domu warszawskiego, Wincenty a Paulo manifestuje swój ból z powodu ciężkiej choroby Ludwiki de Marillac i ks. Antoniego Portail, którym udzielono Wiatyku w tym samym dniu.

1706. Król Hiszpanii Carlos III ogłasza dekret, w którym aprobuje powstanie wspólnoty Zgromadzenia Misji w swoim królestwie. Starania o obecność Zgromadzenia w Hiszpanii podjął jeszcze sam Św. Wincenty a Paulo co umieścił w liście do superiora w Rzymie, ks. Edmunda Jolly w liście z 22 kwietnia 1657. W trakcie podróży do Rzymu, archidiakon Barcelony Francisco de San Justo zatrzymał się w domu misjonarskim w Monte Citorio i wyraził swoje zaintersowanie otwarciem domu zakonnego w jego mieście. Po interwencji papieża Klemensa XI trzech księży, dwóch włochów: Jan Domingo Orsese i Jan Baptysta Balcone oraz hiszpan Ludwik Narváez wyruszyli do Barcelony, gdzie w 1704 załóżyli pierwszy dom wspólnoty.

1717. Otwarcie XI Konwentu Generalnego w Paryżu. Uczestniczy w nim 34 delegatów z prowincji francuskiej, warszawskiej i rzymskiej. Nie uczestniczyli przedstawiciele prowincji lombardzkiej ze względu na trudnośći spowodowane wojną z Austrią o sukcesję tronu.

1744. W parafii św. Ludwika w Wersalu umiera matka Julienne Jouvin, XII Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.

1848. Wynajęty specjalnie na potrzeby misji statek "Stella Maris" zmierzający do Chin z pierwszymi dwunastoma Szarytkami na pokładzie po ponad trzech miesiącach rejsu przekroczył zwrotnik Koziorożca.