Sections

Strona główna

Vincentian Encyclopedia (Encyklopedia Wincentyńska) została stworzona aby zebrać i przedstawić w czytelny i zrozumiały sposób dzieło, historię i naśladowców skromnego, siedemnastowiecznego kapłana francuskiego. św. Wincenty a Paulo przez swoją naukę i działanie od kilku wieków odgrywa ważną rolę i ma znaczący na dzieje Kościoła. Ponad 2 miliony ludzi na całym świecie zainspirowanych jego słowami i życiem, naśladuje go przez pracę i zycie w wielu instytucjach i wspólnotach popularnie nazywanych Rodzina Wincentyńska. Ich działalności i historii to dzieło poświęcamy.

Słownik Wincentyński | Kim jesteśmy | Gdzie służymy | Co robimy | Nasza Historia | Nasza Duchowość | Wspólna praca | Młodzież | Badania | Biblioteka Wincentyńska | Bieżace wydarzenia

Encyklopedia Wincentyńska

edytuj
SVstudieux.jpg

Vincentian Encyclopedia czyli Encyklopedia Wincetyńska jest jednym z portali Rodziny Wincentyńskiej. zbudowana jest na bazie popularnego projektu Wikipedia. Edycja polska jest najmłodszą odsłoną projektu.

Dostępna także w wersji angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej oraz niemieckiej. Mamy nadzieję, że nasza, polska edycja, dzięki udziałowi i pracy nas wszystkich wkrótce dorówna starszym siostrom zawartością i jakością.

Encyklopedia, w uproszczeniu nazwana WincentyWiki jest projektem otwartym. Każdy z jej widzów może dołączyć do grona twórców i redaktorów, bądź to anonimowo bądź jako zarejestrowany użytkownik. Aby zostać stałym użytkownikiem serwisu wystarczy przejść do strony logowania i zarejestrować się. W przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości, oraz sugestii można też skontaktować się z nami przy pomocy poczty elektronicznej.

Zapraszamy do lektury i współpracy. Życzymy owocnego korzystania z serwisu.

1 maja w historii

odśwież - zobacz inny dzień - edytuj dzień

1636: Ludwika de Marillac opuszcza pierwszy Dom Macierzysty przy rue de Versailles i przenosi się w okolice la Chapelle, która staje się nowym domem macierzystym wspólnoty. Na frontonie domu, przerobionego na kawiarnię umieszczono kamienną tablicę upamiętniająca ten fakt.

1646: Konferencja Wincentego a Paulo do Sióstr Miłosierdzia na temat obojętności. Wincenty, który był zaskoczony obecnością tak wielu Sióstr, ponieważ wcześniej wysłał inormację do domów o przesunięciu konferencji na inny termin powiedział, że był przygotowany na obecność trzech czy czterech sióstr, które rozpoczynały pracę w Mans, ale skoro notatka nie dotarła do wszystkich zecydował się wygłosić naukę na temat obojętności, która powinna być praktykowana w domach i przy pracach wykonywanych przez siostry i o cnotach jakimi powinny się wykazywać Szarytki wysyłane do różnych zadań i o sposobach ich osiągania.

1648: Konferencja Wincentego a Paulo dla Sióstr Miłosierdzia, na temat włąściwego wykorzystania wskazówek udzielanych przez przełóżonych w trakcie konferencji i później. Sw. Wincenty rozwinął temat ważności konferencji, które, jak powiedział, zostały wprowadzone przez samego Jezusa Chrystusa, który wraz z apostołąmi przez konferencje zakładał swój Kościół.

1649: Edmund Jolly, przyszły trzeci Superior Generalny Zgromadzenia Misji, otrzymuje święcenia kapłańskie. Do Wiecznego Miasta przybył rok wcześniej po osiemnastu miesiącach spędzonych w seminarium w Saint Lazare. Wincenty a Paulo uważał, że ten 26 letni człowiek będzie wsparciem dla konfratrów w Rzymie.

1649: Małgorzata Chétif, następczyni Ludwiki de Marillac jako Przełożona Generalna Sióstr Miłosierdzia wstępuje do Zgromadzenia. Była córką Ludwika i Marii Lavoisne. Została ochrzczona 8 września 1621 w parafii Św. Sulpicjusza w Paryżu. W 1653 miała wyjechać do Polski, ale wojna zatrzymała ją w Rouen. W latach 1656-1660 była pierwszą Szarytką w domu w Arras. Od 1667 do 1670 była Przełożoną Postulatu, a następnie pracowała w szpitalu w Angers. W 1674 zostałą Ekonomką Generalną a 1677 mianowana Przełożoną w szpitalu Imienia Jezus. Pod koniec życia powróciła do Domu Macierzystego w prafii Sw. Wawrzyńca. Nadal pracowała przy księgach, odwiedzała ubogich w parafii i pomagałą w Zakrystii. Umarła dokładnie od północy 9 stycznia 1694 w infirmerii domu macierzystego. Cały czas skrzętnie gromadziła i przechowywała wszystko co dotyczyło Matki Założycielki i przekazała te dokumenty ks. Gobillon aby sporządził pierwszą biografię św. Ludwiki.

1844: W domu macierzystym Sióstr Miłosierdzia wygłoszone są pierwsze rekolekcje dla Szarytek. Był to projekt od dawna przygotowywany przez ks. Jana Baptystę Etienne'a. Tym bardziej ucieszyło go, że doszło do realizacji projektu. pomimo wielu trudności. On sam powiedział w okólniku z 4 sierpnia, że radość wypełniła jego serce bardziej niż mógł sie spodziewać.

1889: Pierwsze Siostry Miłosierdzia przybywają do Prizrenu (obecnie Kosowo, wówczas Serbia) do prowadzenia szkoły i szpitala. Siostry przybyły na zaproszenie biskupa Czrew, biskupa Uskubu (turecka nazwa Skopje).

1927: W kościele NMP Siedmiu Boleści w Ning-po, w Chinach, ks. Andrzej Defbvre CM otrzymuje sakrę biskupią. Ceremonii przewodniczy biskup Hou, Misjonarz św. Wincentego a Paulo, jeden z sześciu pierwszych chińskich duchownych konsekrowanych przez papieża PIusa XI w Rzymie, 28 października 1926. Koncelebransami byli biskup Faveau, także Misjonarz oraz biskup Szymon Tsu, Jezuita. Był to wyjątkowy i bezprecedensowy dzień, ponieważ po raz pierwszy sakry biskupiej udzielał chiński biskup.

1954: O godzinie 19tej, cała wspólnota Domu Macierzystego gromadzi się w kaplicy domowej na ceremonię przekazania Zgromadzeniu odnowionych i dopasowanych do wymogów Kodeksu Prawa Kanonicznego Konstytucji Zgromadzenia Misji, z rąk Przełożonego Generalnego, ks. Wilhelma Slattery'ego. Podobna uroczystość odbyła się 17 maja 1658, kiedy św. Wincenty przekazywał pierwszym księżom Misji Reguły Wspólne. Do stojącego przy ołtarzu kaplicy domowej Przełożonego Generalnego, kolejno podchodzili zgromadzeni konfratrzy, po ślubach, według hierarchii powołania, przyklękali i całowali księgę Konstytucji i dłoń Przełożonego Generalnego. Na zakończenie ceremonii wszyscy odśpiewali Magnificat.

kalendarium wydarzeń


Rozważania Niedzielne

edytuj
Bible-candles-graphics-123.gif
XXI Niedziela Zwykła, Rok A
Dzisiejsze czytania: Iz 22,19-23; Rz 11,33-36; Mt 16, 13-20


«Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" (...) Odpowiedział Szymon Piotr: "Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego". Na to Jezus mu rzekł: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr - Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie"» (Iz 56,6-7)


przeczytaj całe rozważanie


biblioteka rozważań

Św. Wincenty a Paulo

edytuj
Wincenty-figura-kleparz2-closeup.jpg

Św. Wincenty a Paulo żył w XVII wieku we Francji. Jego pogrzeb zgromadził w Paryżu tysiące uczestników. Kaznodzieja mówił, że "niemalże zmienił oblicze Kościoła i Francji". Ponad 300 lat od swej śmierci zainspiruje miliony ludzi by kroczyli jego śladami na różnych ścieżkach życia. Współcześnie ponad 2 miliony osób jest formalnie związanych z tym co znamy jako Rodzina Wincentyńska.


Św. Ludwika de Marillac

edytuj
LudwikaDeMarillac 01 210px.jpg

Przykładem własnego życia wskazywała na całkowite oddanie się Bogu i posłudze najbardziej potrzebującym pomocy materialnej i duchowej. Była gotowa służyć wszędzie, gdzie zaszła taka potrzeba. Po śmierci męża zaczęła pomagać św. Wincentemu a Paulo, który był również jej "kierownikiem duchowym". Razem z nim założyła wspólnotę Córek Miłosierdzia. Papież Jan XXIII ogłosił ją patronką wszystkich poświęcających się dziełom społeczno - chrześcijańskim.


Św. Elżbieta Seton

edytuj
ElizabethSetonPortrait.jpg

Urodziła się w bogatej i szanowanej rodzinie anglikańskiej. Była dobrą córką, żoną, matką pięciorga dzieci. Kiedy przeszła na katolicyzm jej świat zmienił się diametralnie. Odwróciła się od niej rodzina i przyjaciele, brakowało środków na utrzymanie dzieci. Została wierna Kościołowi. Założyła pierwszą wspólnotę zakonną w Stanach Zjednoczonych i szkoły, które stały się podwalinami oświaty katolickiej w Stanach Zjednoczonych. Została pierwszą amerykańską świętą.


Bł. Fryderyk Ozanam

edytuj
FredericOzanamPortrait.jpg

Ojciec chciał, żeby zrobił karierę prawniczą. On sam wybrał literaturę. Poświęcił się pracy naukowej, akademickiej i ubogim. Zamiast dyskutować o tym jak pomóc potrzebującym lub pomagać rękami innych powiedział: "Chodźmy do ubogich!" - i poszedł do ubogich tam gdzie biedni byli, na ulice, place i do slamsów Paryża. A za nim poszli koledzy, przyjaciele, studenci. Dzięki swojej i przyjaciół inicjatywie zapoczątkował działalność największej w Kościele organizacji charytatywnej skupiającej osoby świeckie.

Pomoc techniczna WincentyWiki

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak redagować artykuły Encyklopedii odwiedź stronę pomocy technicznej WincentyWiki

Możesz również zajrzeć na stronę "MediaWiki" aby dowiedzieć się o możliwośćiach i spodobach korzystania z interfejsu MediaWiki lub na stronę User's Guide "MediaWiki" - przewodnik użytkownika.