Strona główna

Vincentian Encyclopedia (Encyklopedia Wincentyńska) została stworzona aby zebrać i przedstawić w czytelny i zrozumiały sposób dzieło, historię i naśladowców skromnego, siedemnastowiecznego kapłana francuskiego. św. Wincenty a Paulo przez swoją naukę i działanie od kilku wieków odgrywa ważną rolę i ma znaczący na dzieje Kościoła. Ponad 2 miliony ludzi na całym świecie zainspirowanych jego słowami i życiem, naśladuje go przez pracę i zycie w wielu instytucjach i wspólnotach popularnie nazywanych Rodzina Wincentyńska. Ich działalności i historii to dzieło poświęcamy.

Słownik Wincentyński | Kim jesteśmy | Gdzie służymy | Co robimy | Nasza Historia | Nasza Duchowość | Wspólna praca | Młodzież | Badania | Biblioteka Wincentyńska | Bieżace wydarzenia

Encyklopedia Wincentyńska

edytuj
SVstudieux.jpg

Vincentian Encyclopedia czyli Encyklopedia Wincetyńska jest jednym z portali Rodziny Wincentyńskiej. zbudowana jest na bazie popularnego projektu Wikipedia. Edycja polska jest najmłodszą odsłoną projektu.

Dostępna także w wersji angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej oraz niemieckiej. Mamy nadzieję, że nasza, polska edycja, dzięki udziałowi i pracy nas wszystkich wkrótce dorówna starszym siostrom zawartością i jakością.

Encyklopedia, w uproszczeniu nazwana WincentyWiki jest projektem otwartym. Każdy z jej widzów może dołączyć do grona twórców i redaktorów, bądź to anonimowo bądź jako zarejestrowany użytkownik. Aby zostać stałym użytkownikiem serwisu wystarczy przejść do strony logowania i zarejestrować się. W przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości, oraz sugestii można też skontaktować się z nami przy pomocy poczty elektronicznej.

Zapraszamy do lektury i współpracy. Życzymy owocnego korzystania z serwisu.

23 kwietnia w historii

odśwież - zobacz inny dzień - edytuj dzień

1813: W Mediolanie przychodzi na świat Fryderyk Ozanam, założyciel Stowarzyszenia św. Wincentego a Paulo. Był piątym z czternaściorga dzieci Jana Antoniego Franciszka i Marii Nantas Ozanamów, gorliwych francuskich katolików z klasy średniej.

1826: W Neapolu umiera Sw. Joanna Antida Thouret. Urodzona 27 listopada 1765 w Sancey-Le-Long w departamencie Doubs we Francji. W 1777 wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, które zmuszona została opuścić w 1793, kiedy w trakcie Rewolucji Francuskiej rozwiązane zostały wszystkie zgromadzenia zakonne. W 1799 w Besancon założyła własne zgromadzenie znane obecnie jak Siostry Miłosierdzia Sw. Joanny Antidy Thouret. Kanonizowana została w 1934 przez Piusa XI.

1833: Fryderyk Ozanam, Emmanuel Bailly i pięciu innych studentów wspomaganych przez siostrę Rozalię Rendu, zakładają Stowarzyszenie Św. Wincentego a Paulo. Obecne do dziś Stowarzyszenie znajduje się w pełni rozkwitu. Istnieje w 107 krajach, w 32 tysiącach konferencji, gromadząc pół miliona członków i dysponując budżetem w wysokości 20 milionów dolarów. Odwiedzanych jest ponad 2 i pół miliona rodzin.

1913: Kardynał Wincenty Vannutelli, archiprezbiter bazyliki Santa Maria Maggiore, wyznaczony przez papieża Piusa X do przewodniczenia uroczystościom w Paryżu związanym z obchodami setnej rocznicy urodzin Fryderyka Ozanama zostaje ugoszczony w domu macierzystym, gdzie przebywa przez cały okres swojego pobytu w Paryżu.

1949: W Paryżu, w domu macierzystym, umiera ks. Hubert Meuffels, w latach 1932 - 1945 Wizytator Prowincji Holandii. Urodził się 20 marca 1871 w Limburgu, w Holandii. Napisał wiele książek o holenderskich świętych, biografię św. Wincentego a Paulo oraz XVI Przełożonego Generalnego -- Ks. Antoniego Fiata, a także "Życie Jezusa, Syna Człowieczego".

1954: Ks. Tichit, Wizytator prowincji północnych Chin po długich miesiącach więzienia zostaje wydalony z Chin. Na jego rękach widoczne były ślady łańcuchów, które nosił w trakcie uwięzienia oraz wiele innych śladów wskazujących na złe traktowanie.

kalendarium wydarzeń


Rozważania Niedzielne

edytuj
Bible-candles-graphics-123.gif
XXI Niedziela Zwykła, Rok A
Dzisiejsze czytania: Iz 22,19-23; Rz 11,33-36; Mt 16, 13-20


«Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" (...) Odpowiedział Szymon Piotr: "Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego". Na to Jezus mu rzekł: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr - Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie"» (Iz 56,6-7)


przeczytaj całe rozważanie


biblioteka rozważań

Św. Wincenty a Paulo

edytuj
Wincenty-figura-kleparz2-closeup.jpg

Św. Wincenty a Paulo żył w XVII wieku we Francji. Jego pogrzeb zgromadził w Paryżu tysiące uczestników. Kaznodzieja mówił, że "niemalże zmienił oblicze Kościoła i Francji". Ponad 300 lat od swej śmierci zainspiruje miliony ludzi by kroczyli jego śladami na różnych ścieżkach życia. Współcześnie ponad 2 miliony osób jest formalnie związanych z tym co znamy jako Rodzina Wincentyńska.


Św. Ludwika de Marillac

edytuj
LudwikaDeMarillac 01 210px.jpg

Przykładem własnego życia wskazywała na całkowite oddanie się Bogu i posłudze najbardziej potrzebującym pomocy materialnej i duchowej. Była gotowa służyć wszędzie, gdzie zaszła taka potrzeba. Po śmierci męża zaczęła pomagać św. Wincentemu a Paulo, który był również jej "kierownikiem duchowym". Razem z nim założyła wspólnotę Córek Miłosierdzia. Papież Jan XXIII ogłosił ją patronką wszystkich poświęcających się dziełom społeczno - chrześcijańskim.


Św. Elżbieta Seton

edytuj
ElizabethSetonPortrait.jpg

Urodziła się w bogatej i szanowanej rodzinie anglikańskiej. Była dobrą córką, żoną, matką pięciorga dzieci. Kiedy przeszła na katolicyzm jej świat zmienił się diametralnie. Odwróciła się od niej rodzina i przyjaciele, brakowało środków na utrzymanie dzieci. Została wierna Kościołowi. Założyła pierwszą wspólnotę zakonną w Stanach Zjednoczonych i szkoły, które stały się podwalinami oświaty katolickiej w Stanach Zjednoczonych. Została pierwszą amerykańską świętą.


Bł. Fryderyk Ozanam

edytuj
FredericOzanamPortrait.jpg

Ojciec chciał, żeby zrobił karierę prawniczą. On sam wybrał literaturę. Poświęcił się pracy naukowej, akademickiej i ubogim. Zamiast dyskutować o tym jak pomóc potrzebującym lub pomagać rękami innych powiedział: "Chodźmy do ubogich!" - i poszedł do ubogich tam gdzie biedni byli, na ulice, place i do slamsów Paryża. A za nim poszli koledzy, przyjaciele, studenci. Dzięki swojej i przyjaciół inicjatywie zapoczątkował działalność największej w Kościele organizacji charytatywnej skupiającej osoby świeckie.

Pomoc techniczna WincentyWiki

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak redagować artykuły Encyklopedii odwiedź stronę pomocy technicznej WincentyWiki

Możesz również zajrzeć na stronę "MediaWiki" aby dowiedzieć się o możliwośćiach i spodobach korzystania z interfejsu MediaWiki lub na stronę User's Guide "MediaWiki" - przewodnik użytkownika.