Sections

Strona główna

Vincentian Encyclopedia (Encyklopedia Wincentyńska) została stworzona aby zebrać i przedstawić w czytelny i zrozumiały sposób dzieło, historię i naśladowców skromnego, siedemnastowiecznego kapłana francuskiego. św. Wincenty a Paulo przez swoją naukę i działanie od kilku wieków odgrywa ważną rolę i ma znaczący na dzieje Kościoła. Ponad 2 miliony ludzi na całym świecie zainspirowanych jego słowami i życiem, naśladuje go przez pracę i zycie w wielu instytucjach i wspólnotach popularnie nazywanych Rodzina Wincentyńska. Ich działalności i historii to dzieło poświęcamy.

Słownik Wincentyński | Kim jesteśmy | Gdzie służymy | Co robimy | Nasza Historia | Nasza Duchowość | Wspólna praca | Młodzież | Badania | Biblioteka Wincentyńska | Bieżace wydarzenia

Encyklopedia Wincentyńska

edytuj
SVstudieux.jpg

Vincentian Encyclopedia czyli Encyklopedia Wincetyńska jest jednym z portali Rodziny Wincentyńskiej. zbudowana jest na bazie popularnego projektu Wikipedia. Edycja polska jest najmłodszą odsłoną projektu.

Dostępna także w wersji angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej oraz niemieckiej. Mamy nadzieję, że nasza, polska edycja, dzięki udziałowi i pracy nas wszystkich wkrótce dorówna starszym siostrom zawartością i jakością.

Encyklopedia, w uproszczeniu nazwana WincentyWiki jest projektem otwartym. Każdy z jej widzów może dołączyć do grona twórców i redaktorów, bądź to anonimowo bądź jako zarejestrowany użytkownik. Aby zostać stałym użytkownikiem serwisu wystarczy przejść do strony logowania i zarejestrować się. W przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości, oraz sugestii można też skontaktować się z nami przy pomocy poczty elektronicznej.

Zapraszamy do lektury i współpracy. Życzymy owocnego korzystania z serwisu.

25 lipca w historii

odśwież - zobacz inny dzień - edytuj dzień

1643: Król Ludwik XIII poprosił Wincentego a Paulo o wysłanie kilku jego księży do Barbarii, aby uwolnili chrześcijan uwięzionych przez tureckich piratów. W Paryżu, księżna Aiguillon chcąc uczestniczyć w tym dobrym dziele, podpisuje umowę na wybudowanie domu Misjonarzom w Marsylii. Stanie się on bazą dla wyjeżdżających do działań charytatywnych i misyjnych w północnej Afryce.

1654: Monsieur Vincent spisuje i podpisuje własnoręcznie w Paryżu akt darowizny dla Zgromadzenia Misji dokonanej przez Messire'a Michel'a Thépault z Rumelin, kanonika Tréguier. Darowizna obejmowała ziemię, na której w ciągu pięciu lat miało powstać seminarium w Tréguier. Dzięki szczodrości i dobrej woli biskupa Baltazara Grangier'a, uczestniczącącego w Konferencjach wtorkowych, seminarium to stało się jednym z pierwszych we Francji powierzonych Księżom Misji. Z sześciu seminariów przekazanych małej wspólnocie trzy znajdowały się w Bretanii: w Tréguier, w diecezji Saint Malo i Saint Méen, dokąd konfratrzy przybyli w 1645.

1835: W nocy zostaje zaatakowany i splądrowany dom Misjonarzy w Barcelonie. Wydarzenie było częścią zamieszek wywołanych śmiercią króla Ferdynanda VII, które doprowadziły do rozwiązania Zgromadzenia Misji na terytorium Hiszpanii. Po powrocie z wygnania do Francji, Misjonarze wrócili do Barcelony w 1852 zamieszkując w dwóch domach do czasu dokończenia w 1884 domu przy calle Provenza, obecnie domu prowincjalnego.

1835: Siostra Mathuerine Guérin ogłosiła otwarcie drugiego Seminarium w Eu, w Normandii.

1953: Panningen, Holandia. Rozpoczynają się uroczyste obchody 50-lecia seminarium św. Józefa. W nabożeństwie dziękczynnym uczestniczyło trzech biskupów Misjonarzy, duchowieństwo i cała ludność Doyenné oraz konfratrzy z miejscowego domu i Prowincji. Uroczystościom, trwającym do 29 lipca, przewodniczył arcybiskup Chen, wikariusz apostolski Chengtingfu (wcześniej zwanego południowo-zachodnim Chili), w Chinach. W ciągu 50 lat seminarium opuściło 378 księży, z których czterech otrzymało sakrę biskupią.

1960: Diecezja Cuttack w Indiach, w której pracują Misjonarze i Szarytki otrzymała imię św. Wincentego a Paulo.

kalendarium wydarzeń


Rozważania Niedzielne

edytuj
Bible-candles-graphics-123.gif
XXI Niedziela Zwykła, Rok A
Dzisiejsze czytania: Iz 22,19-23; Rz 11,33-36; Mt 16, 13-20


«Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" (...) Odpowiedział Szymon Piotr: "Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego". Na to Jezus mu rzekł: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr - Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie"» (Iz 56,6-7)


przeczytaj całe rozważanie


biblioteka rozważań

Św. Wincenty a Paulo

edytuj
Wincenty-figura-kleparz2-closeup.jpg

Św. Wincenty a Paulo żył w XVII wieku we Francji. Jego pogrzeb zgromadził w Paryżu tysiące uczestników. Kaznodzieja mówił, że "niemalże zmienił oblicze Kościoła i Francji". Ponad 300 lat od swej śmierci zainspiruje miliony ludzi by kroczyli jego śladami na różnych ścieżkach życia. Współcześnie ponad 2 miliony osób jest formalnie związanych z tym co znamy jako Rodzina Wincentyńska.


Św. Ludwika de Marillac

edytuj
LudwikaDeMarillac 01 210px.jpg

Przykładem własnego życia wskazywała na całkowite oddanie się Bogu i posłudze najbardziej potrzebującym pomocy materialnej i duchowej. Była gotowa służyć wszędzie, gdzie zaszła taka potrzeba. Po śmierci męża zaczęła pomagać św. Wincentemu a Paulo, który był również jej "kierownikiem duchowym". Razem z nim założyła wspólnotę Córek Miłosierdzia. Papież Jan XXIII ogłosił ją patronką wszystkich poświęcających się dziełom społeczno - chrześcijańskim.


Św. Elżbieta Seton

edytuj
ElizabethSetonPortrait.jpg

Urodziła się w bogatej i szanowanej rodzinie anglikańskiej. Była dobrą córką, żoną, matką pięciorga dzieci. Kiedy przeszła na katolicyzm jej świat zmienił się diametralnie. Odwróciła się od niej rodzina i przyjaciele, brakowało środków na utrzymanie dzieci. Została wierna Kościołowi. Założyła pierwszą wspólnotę zakonną w Stanach Zjednoczonych i szkoły, które stały się podwalinami oświaty katolickiej w Stanach Zjednoczonych. Została pierwszą amerykańską świętą.


Bł. Fryderyk Ozanam

edytuj
FredericOzanamPortrait.jpg

Ojciec chciał, żeby zrobił karierę prawniczą. On sam wybrał literaturę. Poświęcił się pracy naukowej, akademickiej i ubogim. Zamiast dyskutować o tym jak pomóc potrzebującym lub pomagać rękami innych powiedział: "Chodźmy do ubogich!" - i poszedł do ubogich tam gdzie biedni byli, na ulice, place i do slamsów Paryża. A za nim poszli koledzy, przyjaciele, studenci. Dzięki swojej i przyjaciół inicjatywie zapoczątkował działalność największej w Kościele organizacji charytatywnej skupiającej osoby świeckie.

Pomoc techniczna WincentyWiki

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak redagować artykuły Encyklopedii odwiedź stronę pomocy technicznej WincentyWiki

Możesz również zajrzeć na stronę "MediaWiki" aby dowiedzieć się o możliwośćiach i spodobach korzystania z interfejsu MediaWiki lub na stronę User's Guide "MediaWiki" - przewodnik użytkownika.