Strona główna

Vincentian Encyclopedia (Encyklopedia Wincentyńska) została stworzona aby zebrać i przedstawić w czytelny i zrozumiały sposób dzieło, historię i naśladowców skromnego, siedemnastowiecznego kapłana francuskiego. św. Wincenty a Paulo przez swoją naukę i działanie od kilku wieków odgrywa ważną rolę i ma znaczący na dzieje Kościoła. Ponad 2 miliony ludzi na całym świecie zainspirowanych jego słowami i życiem, naśladuje go przez pracę i zycie w wielu instytucjach i wspólnotach popularnie nazywanych Rodzina Wincentyńska. Ich działalności i historii to dzieło poświęcamy.

Słownik Wincentyński | Kim jesteśmy | Gdzie służymy | Co robimy | Nasza Historia | Nasza Duchowość | Wspólna praca | Młodzież | Badania | Biblioteka Wincentyńska | Bieżace wydarzenia

Encyklopedia Wincentyńska

edytuj
SVstudieux.jpg

Vincentian Encyclopedia czyli Encyklopedia Wincetyńska jest jednym z portali Rodziny Wincentyńskiej. zbudowana jest na bazie popularnego projektu Wikipedia. Edycja polska jest najmłodszą odsłoną projektu.

Dostępna także w wersji angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej oraz niemieckiej. Mamy nadzieję, że nasza, polska edycja, dzięki udziałowi i pracy nas wszystkich wkrótce dorówna starszym siostrom zawartością i jakością.

Encyklopedia, w uproszczeniu nazwana WincentyWiki jest projektem otwartym. Każdy z jej widzów może dołączyć do grona twórców i redaktorów, bądź to anonimowo bądź jako zarejestrowany użytkownik. Aby zostać stałym użytkownikiem serwisu wystarczy przejść do strony logowania i zarejestrować się. W przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości, oraz sugestii można też skontaktować się z nami przy pomocy poczty elektronicznej.

Zapraszamy do lektury i współpracy. Życzymy owocnego korzystania z serwisu.

2 września w historii

odśwież - zobacz inny dzień - edytuj dzień

1633. Wincenty a Paulo napisał do Ludwiki de Marillac mówiąc jej, że myśli, iż Maria Jolly jest cudownym wyborem aby rozpocząć projekt Wspólnoty Sióstr Miłosierdzia.

1649. Wincenty pisze do Ludwiki i mówi o sytuacji kilku kandydatek, które odeszły: "Jesteś trochę zbyt czuła w odniesieniu do wyjazdów swoich sióstr. W imię Boga, Mademoiselle, pracuj na nabyciem łaski zaakceptowania takich sytuacji. Oczyszczenie Zgromadzenia w ten sposób jest aktem miłosierdzia gwarantowanym przez Naszego Pana i będzie jedną z pierwszych rzeczy jakie zobaczysz w niebie. Tymczasem, masz zapewnienie, że nikt spośród tych, których Nasz Pan powołał do Wspólnoty nie opuści swojego powołania."

1649. Wincenty a Paulo. Księżna Aiguillon i Mademoiselle Romilly próbują zaaranżować małżenstwo syna Ludwiki de Marillac - Michała.

1672. O godzinie 9:30 w święto św. Łazarza, ks. Renat Almeras, pierwszy następca Wincentego a Paulo jako Przełożony Generalny Zgromadzenia umiera. Urodził się 5 lutego 1613 w Paryżu. Do Zgromadzenia został przyjęty 24 grudnia 1637.

1675. Jakub Amelot podpisał z Matką Nicole Haran i trzema siostrami urzędniczkami kontrakt o skierowaniu dwóćh sióstr do posługi chorym, niepełnosprawnym i innym potrzebującym z parafii Maurée oraz sąsiadujących osad z diecezją Chartres. Od szóstego roku życia Jakub Amelot był wychowywany przez Michała de Marillac, opiekuna Ludwiki de Marillac. W 1601 jego owdowiała matka posłubiła MIchałąde Marillac, przyszłego kustosza Pieczęci, od roku również wdowca.

1680. Dwie siostry zostały wysłąne do Thibouville w pobliżu Bernay do opieki nad chorymi i kształcenia dziewcząt. Markiz Rivière Thibouville 27 października 1694 ustanowi na ich rzecz beneficjum.

1720. Matka Sébastienne Mazurier, w towarzystwie swoich doradców i przy aprobacie Przełożonego Generalnego, w obecnośći notariuszy deklaruje, że nie będzie domu w Baye (patrz: 25 maja 1678). Ustanowione w 1680 beneficjum nie przynosi funduszy w wyniku sprzedania Baronii.

1792. Wieczorem rozniosła się wiadomość, ze uwięzieni księża Ludwik Józef François i Jan Henryk Gruyer następnego dnia zostaną zgilotynowani.

kalendarium wydarzeń


rozmyślanie na dziś

zobacz inny dzień
Open-bible-123.gif

2 września
"Ludzie są tak stworzeni, że nawet najświętsi są skłonni do sprzeciwiania się wzajemnie” - św. Wincenty a Paulo

Trzymaj zdala od mnie, Panie, pragnienie spierania się i sprzeciwiania innym. Kiedy zawiodę, daj mnie łaskę, by przepraszać jako pierwszy.

inne dni

Rozważania Niedzielne

edytuj
Bible-candles-graphics-123.gif
XXI Niedziela Zwykła, Rok A
Dzisiejsze czytania: Iz 22,19-23; Rz 11,33-36; Mt 16, 13-20


«Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" (...) Odpowiedział Szymon Piotr: "Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego". Na to Jezus mu rzekł: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr - Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie"» (Iz 56,6-7)


przeczytaj całe rozważanie


biblioteka rozważań

Św. Wincenty a Paulo

edytuj
Wincenty-figura-kleparz2-closeup.jpg

Św. Wincenty a Paulo żył w XVII wieku we Francji. Jego pogrzeb zgromadził w Paryżu tysiące uczestników. Kaznodzieja mówił, że "niemalże zmienił oblicze Kościoła i Francji". Ponad 300 lat od swej śmierci zainspiruje miliony ludzi by kroczyli jego śladami na różnych ścieżkach życia. Współcześnie ponad 2 miliony osób jest formalnie związanych z tym co znamy jako Rodzina Wincentyńska.


Św. Ludwika de Marillac

edytuj
LudwikaDeMarillac 01 210px.jpg

Przykładem własnego życia wskazywała na całkowite oddanie się Bogu i posłudze najbardziej potrzebującym pomocy materialnej i duchowej. Była gotowa służyć wszędzie, gdzie zaszła taka potrzeba. Po śmierci męża zaczęła pomagać św. Wincentemu a Paulo, który był również jej "kierownikiem duchowym". Razem z nim założyła wspólnotę Córek Miłosierdzia. Papież Jan XXIII ogłosił ją patronką wszystkich poświęcających się dziełom społeczno - chrześcijańskim.


Św. Elżbieta Seton

edytuj
ElizabethSetonPortrait.jpg

Urodziła się w bogatej i szanowanej rodzinie anglikańskiej. Była dobrą córką, żoną, matką pięciorga dzieci. Kiedy przeszła na katolicyzm jej świat zmienił się diametralnie. Odwróciła się od niej rodzina i przyjaciele, brakowało środków na utrzymanie dzieci. Została wierna Kościołowi. Założyła pierwszą wspólnotę zakonną w Stanach Zjednoczonych i szkoły, które stały się podwalinami oświaty katolickiej w Stanach Zjednoczonych. Została pierwszą amerykańską świętą.


Bł. Fryderyk Ozanam

edytuj
FredericOzanamPortrait.jpg

Ojciec chciał, żeby zrobił karierę prawniczą. On sam wybrał literaturę. Poświęcił się pracy naukowej, akademickiej i ubogim. Zamiast dyskutować o tym jak pomóc potrzebującym lub pomagać rękami innych powiedział: "Chodźmy do ubogich!" - i poszedł do ubogich tam gdzie biedni byli, na ulice, place i do slamsów Paryża. A za nim poszli koledzy, przyjaciele, studenci. Dzięki swojej i przyjaciół inicjatywie zapoczątkował działalność największej w Kościele organizacji charytatywnej skupiającej osoby świeckie.

Pomoc techniczna WincentyWiki

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak redagować artykuły Encyklopedii odwiedź stronę pomocy technicznej WincentyWiki

Możesz również zajrzeć na stronę "MediaWiki" aby dowiedzieć się o możliwośćiach i spodobach korzystania z interfejsu MediaWiki lub na stronę User's Guide "MediaWiki" - przewodnik użytkownika.