Strona główna

Vincentian Encyclopedia (Encyklopedia Wincentyńska) została stworzona aby zebrać i przedstawić w czytelny i zrozumiały sposób dzieło, historię i naśladowców skromnego, siedemnastowiecznego kapłana francuskiego. św. Wincenty a Paulo przez swoją naukę i działanie od kilku wieków odgrywa ważną rolę i ma znaczący na dzieje Kościoła. Ponad 2 miliony ludzi na całym świecie zainspirowanych jego słowami i życiem, naśladuje go przez pracę i zycie w wielu instytucjach i wspólnotach popularnie nazywanych Rodzina Wincentyńska. Ich działalności i historii to dzieło poświęcamy.

Słownik Wincentyński | Kim jesteśmy | Gdzie służymy | Co robimy | Nasza Historia | Nasza Duchowość | Wspólna praca | Młodzież | Badania | Biblioteka Wincentyńska | Bieżace wydarzenia

Encyklopedia Wincentyńska

edytuj
SVstudieux.jpg

Vincentian Encyclopedia czyli Encyklopedia Wincetyńska jest jednym z portali Rodziny Wincentyńskiej. zbudowana jest na bazie popularnego projektu Wikipedia. Edycja polska jest najmłodszą odsłoną projektu.

Dostępna także w wersji angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej oraz niemieckiej. Mamy nadzieję, że nasza, polska edycja, dzięki udziałowi i pracy nas wszystkich wkrótce dorówna starszym siostrom zawartością i jakością.

Encyklopedia, w uproszczeniu nazwana WincentyWiki jest projektem otwartym. Każdy z jej widzów może dołączyć do grona twórców i redaktorów, bądź to anonimowo bądź jako zarejestrowany użytkownik. Aby zostać stałym użytkownikiem serwisu wystarczy przejść do strony logowania i zarejestrować się. W przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości, oraz sugestii można też skontaktować się z nami przy pomocy poczty elektronicznej.

Zapraszamy do lektury i współpracy. Życzymy owocnego korzystania z serwisu.

27 kwietnia w historii

odśwież - zobacz inny dzień - edytuj dzień

1657: Konferencja Wincentego a Paulo w Saint Lazare na temat cnót pierwszego brata w Zgromadzeniu - Jana Jourdain'a, który umarł w Domu Macierzystym dwa dni wcześniej. Urodził się w Galluis-le-Queue, w departamencie Seine-et-Oise w 1587. Do Zgromadzenia wstąpił 13 lutego 1627. Wincenty podkreślił jego serdeczność względem całej wspólnoty, co wyrażał obejmując i całując każdego kto przychodził.

1659: Konferencja Wincentego a Paulo dla Sióstr Miłosierdzia na temat cnót siostry Barbary Angiboust, która umarła 27 grudnia 1658 w Hôtel-Dieu de Châteaudun, gdzie posługiwała chorym. Do Zgromadzenia zostałą przyjęta przez samą Ludwikę de Marillac 1 lipca 1634. Była jedną z czterech sióśtr, które razem z Ludwiką de Marillac złożyły po raz pierwszy śluby 25 marca 1642. Była Superiorką w domach w Saint-Germain-en-Laye (1638), Richelieu (1638), Saint-Denis (1645), Fontainebleau (1646), Brienne (1652), Bernay (1655) i Châteaudun (1657). W 1641 przygotowywała siostry pracujące przy galernikach.

1830: W Paryżu, kontynuowana z sukcesem jest nowenna polecona przez biskupa de Quelen dla uczczenia Przeniesienia relikwii Sw. Wincentego. Liczna pielgrzymów wrastała z dnia na dzień. Wierni oczekiwali na otwarcie kaplicy już od czwratej rano, a ich napływ trwał aż do siódmej wieczorem. Nikt nie chciał odejść nie dotknąwszy relikwiarza. Msze sw. były odprawiane bez przerw od czwartej rano do południa.

1916: W Alitiena, w Etiopii, do Zgromadzenia wstępuje Abba Tesfa Selassie. Kapłanem został w 1897. Jako proboszcz w Messerrah i Alitiena pokazał, że nie ma ofiary i przeszkody, która powstrzymałaby jego gorliwość apostolską. Przez całe dzieciństwo słyszał o szkole w Alitiena, prowadzonej przez Misjonarzy. Pragnął uczęszczać do niej, lecz wpływowy ojciec, wódz Iddagheda, zabronił mu tego. Chłopak wyrwał się z rąk ojca i wrócił do Alitiena wyrażając zamiar zostania katolikiem. Musiał jednak poczekać aż do śmierci ojca, kiedy ochrzcił się i rozpoczął naukę w seminarium w Keren prowadzony przez Misjonarzy. Abba Tesfa Selassie cieszył się głebokim szacunkiem w całej Etiopii i był dobroczyńcom misji katolickich broniąc ich przed lokalnymi wodzami. Jego długie życie było bardzo owocne, zwłaszcza w Choa, gdzie przebywał przez 40 lat. 17 kwietnia 1948 znaleziono go nieżywego w sypialni. Dzień wcześniej jeszcze słuchał spowiedzi.

1941: W Rzymie umarł ks. Józef Angiuli, prokurator Domu Międzynarodowego. Urodził się na południu Włoch. Wstąpił do Zgromadzenia nie znając w ogóle francuskiego. Studia odbył we Francji, Berceau i Dax, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie 17 lipca 1910. Jego szeczerość i serdeczność idące w parze z gorliwością i pobożnością pozwoliły mu na wyrównaną pracę w Salonikach i Algierze, gdzie był misjonarzem przez 14 lat, a także w Rzymie, gdzie przebywał od 1932.

kalendarium wydarzeń


Rozważania Niedzielne

edytuj
Bible-candles-graphics-123.gif
XXI Niedziela Zwykła, Rok A
Dzisiejsze czytania: Iz 22,19-23; Rz 11,33-36; Mt 16, 13-20


«Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" (...) Odpowiedział Szymon Piotr: "Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego". Na to Jezus mu rzekł: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr - Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie"» (Iz 56,6-7)


przeczytaj całe rozważanie


biblioteka rozważań

Św. Wincenty a Paulo

edytuj
Wincenty-figura-kleparz2-closeup.jpg

Św. Wincenty a Paulo żył w XVII wieku we Francji. Jego pogrzeb zgromadził w Paryżu tysiące uczestników. Kaznodzieja mówił, że "niemalże zmienił oblicze Kościoła i Francji". Ponad 300 lat od swej śmierci zainspiruje miliony ludzi by kroczyli jego śladami na różnych ścieżkach życia. Współcześnie ponad 2 miliony osób jest formalnie związanych z tym co znamy jako Rodzina Wincentyńska.


Św. Ludwika de Marillac

edytuj
LudwikaDeMarillac 01 210px.jpg

Przykładem własnego życia wskazywała na całkowite oddanie się Bogu i posłudze najbardziej potrzebującym pomocy materialnej i duchowej. Była gotowa służyć wszędzie, gdzie zaszła taka potrzeba. Po śmierci męża zaczęła pomagać św. Wincentemu a Paulo, który był również jej "kierownikiem duchowym". Razem z nim założyła wspólnotę Córek Miłosierdzia. Papież Jan XXIII ogłosił ją patronką wszystkich poświęcających się dziełom społeczno - chrześcijańskim.


Św. Elżbieta Seton

edytuj
ElizabethSetonPortrait.jpg

Urodziła się w bogatej i szanowanej rodzinie anglikańskiej. Była dobrą córką, żoną, matką pięciorga dzieci. Kiedy przeszła na katolicyzm jej świat zmienił się diametralnie. Odwróciła się od niej rodzina i przyjaciele, brakowało środków na utrzymanie dzieci. Została wierna Kościołowi. Założyła pierwszą wspólnotę zakonną w Stanach Zjednoczonych i szkoły, które stały się podwalinami oświaty katolickiej w Stanach Zjednoczonych. Została pierwszą amerykańską świętą.


Bł. Fryderyk Ozanam

edytuj
FredericOzanamPortrait.jpg

Ojciec chciał, żeby zrobił karierę prawniczą. On sam wybrał literaturę. Poświęcił się pracy naukowej, akademickiej i ubogim. Zamiast dyskutować o tym jak pomóc potrzebującym lub pomagać rękami innych powiedział: "Chodźmy do ubogich!" - i poszedł do ubogich tam gdzie biedni byli, na ulice, place i do slamsów Paryża. A za nim poszli koledzy, przyjaciele, studenci. Dzięki swojej i przyjaciół inicjatywie zapoczątkował działalność największej w Kościele organizacji charytatywnej skupiającej osoby świeckie.

Pomoc techniczna WincentyWiki

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak redagować artykuły Encyklopedii odwiedź stronę pomocy technicznej WincentyWiki

Możesz również zajrzeć na stronę "MediaWiki" aby dowiedzieć się o możliwośćiach i spodobach korzystania z interfejsu MediaWiki lub na stronę User's Guide "MediaWiki" - przewodnik użytkownika.